Andrew Murray (duchowny)


Andrew Murray (duchowny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrew Murray (ur. 9 maja 1828, zm. 18 stycznia 1917) – południowoafrykański duchowny i pisarz protestancki. Często nauczał o aktualności darów Ducha Świętego i uzdrowieniu, przez co uważany jest za prekursora ruchu zielonoświątkowego w Południowej Afryce[1][2].

Życiorys | edytuj kod

Jego ojciec, pastor i misjonarz z Holenderskiego Kościoła Reformowanego zawsze modlił się o przebudzenie dla Afryki Południowej, a ich dom odwiedzało wielu misjonarzy. Gdy Andrew Murray miał dziesięć lat, wyjechał ze swoim bratem, aby kształcić się w Szkocji. Mieszkał u swojego wujka, pastora Johna Murraya i w jego domu spotkał ewangelistę Williama C. Burnsa, który miał duży wpływ na jego życie. Kontynuował edukację, studiując teologię na Uniwersytecie w Utrechcie, w Holandii[3].

W 1848 roku wrócił do Afryki Południowej. Przez pewien czas służył podróżując konno od miejsca do miejsca, głosząc i organizując spotkania. 2 lipca 1856 r. Murray ożenił się z Emmą Rutherford z Kapsztadu w Południowej Afryce, z którą mieli ośmioro dzieci (czterech chłopców i cztery dziewczynki). Był pastorem zborów w Bloemfontein, Worcester, Kapsztadzie i Wellington[3].

W latach 1858-1917 napisał ponad 240 książek i traktatów. Wiele z nich nadal są wydawane i uważane za klasykę literatury chrześcijańskiej[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Andrew Murray, Keswick / Higher Life Leader: a Biographical Sketch, faithsaves.net [dostęp 2018-08-23]  (ang.).
  2. South African Pentecost, www.pentecostalpioneers.org [dostęp 2018-08-23] .
  3. a b c Biography of Andrew Murray, healingandrevival.com [dostęp 2018-08-23] .
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Andrew Murray (duchowny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy