Andrew Prine


Andrew Prine w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrew Lewis Prine[1][2] (ur. 14 lutego 1936 w Jennings) − amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w Jennings w hrabstwie Hamilton na Florydzie jako syn Florence (z domu Riviere) i Randy Prine[3]. Ukończył Andrew Jackson High School w Miami.

W 1956 zadebiutował na scenie w spektaklu Johna Grishama Zaklinacz deszczu[3]. Rok później wystąpił jako Elmo Hare w jednym z odcinków serialu CBS The United States Steel Hour (1957) - pt.: „Little Charlie Don't Want a Saddle”. W 1959 zagrał rolę w wystawianej przez teatr broadwayowski sztuce Look Homeward, Angel, opartej na powieści Thomasa Wolfe'a.

W 1962 Prine został obsadzony w nominowanym do Oscara dramacie biograficznym Cudotwórczyni (The Miracle Worker), gdzie wcielił się w starszego brata głuchoniewidomej Helen Keller. Tego samego roku przydzielono mu główną rolę Andy'ego Guthrie'ego w serialowym westernie The Wide Country, nadawanym przez NBC. Później zagrał między innymi Normana Ramseya, zastępcę szeryfa w thrillerze kryminalnym The Town That Dreaded Sundown (1976) w reżyserii Charles B. Pierce'a.

Prine znany jest z występów w innych serialach, jak Bonanza, Napisała: Morderstwo (Murder, She Wrote), Hawaii Five-O czy The Bionic Woman. Grał na scenach teatralnych, regularnie pojawiał się w filmach telewizyjnych i kinowych.

W 2012 zastąpił Richarda Lyncha w roli wielebnego Jonathana Hawthorne'a w satanistycznym horrorze Roba Zombie'ego The Lords of Salem. Zastępstwo spowodowała nagła śmierć Lyncha.

Filmografia | edytuj kod

filmy fabularne | edytuj kod

seriale TV | edytuj kod

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Personalidade: Andrew Prine (EUA) (port.). InterFilmes.com. [dostęp 2019-03-01].
  2. Andrew Prine (ang.). Listal. [dostęp 2016-04-04].
  3. a b Andrew Prine Biography (1936-) (ang.). Film Reference. [dostęp 2019-03-01].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Andrew Prine" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy