Andrzej Izdebski


Andrzej Izdebski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrzej Izdebski, pseud. „Szum” (ur. w 1925, zm. 29 lipca 2008 w Krakowie) – żołnierz Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, działacz Konfederacji Polski Niepodległej, Komitetu Obrony Robotników i „Solidarności”.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Od 1979 członek Konfederacji Polski Niepodległej. Był m.in. członkiem władz tej organizacji i Kierownikiem II-go Obszaru KPN i przez wiele kadencji członkiem Rady Politycznej KPN. W 1980 należał do założycieli krakowskiej „Solidarności”, później do założycieli Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania w Krakowie. Działał jako drukarz i kolporter ulotek oraz prasy podziemnej w latach 19771988. Publikował artykuły w prasie drugiego obiegu m.in. „Zomorządności”. Był redaktorem i wydawcą pisma KPN Małopolska „Opinia Krakowska”. Wielokrotnie zatrzymywany i więziony przez władze PRL. Działał w Komitecie Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, wskazywany jako autorytet środowisk niepodległościowych.

Autor wielu opracowań historycznych m.in. z dziejów międzymorza i stosunków polsko-ukraińskich[1]. W latach 90. pełnił funkcję prezesa krakowskiego oddziału Towarzystwa Pomost.

Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Przypisy | edytuj kod

  1. Jacek Majchrowski, „Dziennik Polski”, 2008, 1 sierpnia

Bibliografia | edytuj kod

  • „Dziennik Polski”, 2008, 1 sierpnia
  • Izdebski Andrzej, Kapitan Gołębiewski żołnierz Międzymorza, Kraków 1993, nakładem krakowskiego oddziału Towarzystwa Pomost
  • Izdebski Andrzej, Od KOR-u do KPN-u. Fragmenty wspomnień, do druku przygotował Ludomir Olkuśnik, w: „Sowiniec”, nr 38/39 (czerwiec–grudzień 2011) – Kraków 2011 (s. 119–140)
  • Izdebski Andrzej, W drodze do Międzymorza. Od Piłsudskiego do Moczulskiego, Kraków 1999

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Andrzej Izdebski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy