Andrzej Skłodowski


Andrzej Skłodowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrzej Skłodowski, pseudonim "Baron" (ur. 1 lutego 1944 r. w Częstocicach, zm. 3 grudnia 2007 r. w Warszawie) – polski dziennikarz, taternik, alpinista i instruktor alpinizmu, przewodnik i ratownik górski.

Absolwent Wydziału Etnografii UW, wieloletni dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej. W 1960 r. rozpoczął swoje letnie, a w 1962 r. zimowe wspinaczki w Tatrach. Od 1968 r. był członkiem Grupy Tatrzańskiej GOPR, a następnie TOPR-u. Uczestnik 85 wypraw ratunkowych w Tatrach. Autor wielu nowych przejść w Tatrach, m.in. środkiem ściany czołowej Spadowej Kopy i Wielkim Ściekiem Kotła Kazalnicy Mięguszowieckiej. Dokonał także wielu przejść zimowych, trudnymi i uznawanymi za niebezpieczne drogami. Jako alpinista był między innymi autorem pierwszych polskich przejść drogą Cassina na północno-wschodniej ścianie Piz Badile i Filara Gervasuttiego na Mont Blanc du Tacul.

Był fundatorem i sygnatariuszem aktu założycielskiego i statutu Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki. Autor publikacji i opracowań wspinaczkowych w czasopismach taternickich, oraz autor przewodników wspinaczkowych.

Popełnił samobójstwo w swoim mieszkaniu 3 grudnia 2007 roku.

Publikacje | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Artykuł Janusza Kurczaba pt. ”Andrzej Skłodowski nie żyje” na stronie oficjalnej Polskiego Związku Alpinizmu www.pza.org.pl (4 grudnia 2007).
  • Informacja o śmierci Andrzeja Skłodowskiego na stronie www.wspinanie.pl (Źródła: PZA, KW Warszawa, Wielka encyklopedia tatrzańska) (4 grudnia 2007 r.)
  • Informacja o śmierci Andrzeja Skłodowskiego na stronie oficjalnej Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego www.topr.pl (5 grudnia 2007 r.)
  • nekrologi "Gazeta Wyborcza" 6 grudnia 2007 r.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Andrzej Skłodowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy