Andrzej Sylwestrzak


Andrzej Sylwestrzak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrzej Władysław Sylwestrzak (ur. 1 stycznia 1942 w Lublinie) – polski prawnik, konstytucjonalista i historyk doktryn politycznych i prawnych, profesor nauk prawnych.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W 1964 ukończył studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i na dziesięć lat związał się z tą uczelnią zawodowo; był kolejno asystentem i adiunktem (od 1968) na Wydziale Prawa i Administracji. W 1967 uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych, w 1973 habilitował się. Od 1975 pracownik (docent) Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, kierował od 1986 Katedrą Historii Państwa i Prawa Polskiego. W 1989 został profesorem nadzwyczajnym, w 1991 – profesorem zwyczajnym. Pełnił funkcje prodziekana (1975–1978) i dziekana Wydziału (1981–1984). Od lat 90. związany z kierunkiem administracji, potem prawa i administracji, na uczelni olsztyńskiej (do 1999 na Wyższej Szkole Pedagogicznej, następnie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim), kierował Katedrą Prawa Konstytucyjnego oraz Katedrą Teorii i Filozofii Państwa i Prawa. W 2007 przeszedł na emeryturę.

Jego zainteresowania naukowe obejmują historię myśli politycznej w Oświeceniu, doktryny podziału władzy, historię instytucji kontrolnych w Polsce, szczególnie pozycję Najwyższej Izby Kontroli w II i III Rzeczypospolitej, kontrolę w Unii Europejskiej. Ogłosił przeszło trzysta publikacji, w tym wielokrotnie wznawiany podręcznik Historia doktryn politycznych i prawnych (2007 wydanie siódme), a także m.in. książki Kontrola administracji publicznej w III RP (2006 wydanie trzecie), Najwyższa Izba Kontroli – studium prawnoustrojowe (2006). Był członkiem kolegium redakcyjnego dwumiesięcznika "Kontrola Państwowa". Do 2009 wypromował 24 doktorów, w tym Jerzego Zajadło (1983)[1].

Jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Konstytucyjnego, Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego, Polskiego Towarzystwa Historycznego. Brał udział w pracach Komisji ds. Przygotowania Projektów Aktów Prawnych przy Prezesie Najwyższej Izby Kontroli i przy Kolegium Najwyższej Izby Kontroli.

Wielokrotny laureat nagród rektorskich na Uniwersytecie Gdańskim, otrzymał też kilka nagród resortowych oraz został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Bibliografia | edytuj kod

  • Słownik biograficzny profesorów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wydanie drugie (opracował zespół autorski Maria Fafińska i inni), Olsztyn 2009, s. 190
  • Współcześni uczeni polscy. Słownik biograficzny, tom IV: S–Ż (redaktor naukowy Janusz Kapuścik), Warszawa 2002, s. 298 (tu: pracownik UMCS do 1972, pracownik UGd od 1973, profesor zwyczajny UGd od 1993)

Przypisy | edytuj kod

  1. Prof. Andrzej Sylwestrzak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2017-02-08] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Andrzej Sylwestrzak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy