Andrzej Wyrzykowski


Andrzej Wyrzykowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrzej Wyrzykowski (ur. 24 listopada 1879 w Sandomierzu, zm. 4 listopada 1955 tamże), polski duchowny katolicki, bibliotekarz.

Był synem Michała i Agnieszki ze Żmudów. Ukończył studia teologiczne na Akademii Duchownej w Petersburgu (1907). Po przyjęciu święceń kapłańskich był wikariuszem w Borkowicach (powiat Końskie), profesorem seminarium w Sandomierzu, od 1917 kanonikiem kapituły sandomierskiej. Ogłosił kilka prac o tematyce historycznej.

Jeszcze jako kleryk pomagał ks. Antoniemu Rewerze w katalogowaniu i prowadzeniu biblioteki Seminarium Duchownego w Sandomierzu. W 1908 przejął opiekę nad biblioteką i prowadził ją do końca życia, z przerwami jedynie w okresie działań wojennych. W chwili śmierci Wyrzykowskiego katalog biblioteki seminaryjnej liczył przeszło 45 tysięcy pozycji. Duchowny zarządzał również i skatalogował bibliotekę Kapituły Katedralnej w Sandomierzu. Od 1937 pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Biblioteki Publicznej w Sandomierzu. Był jednym z inicjatorów powstanie w 1921 Muzeum Ziemi Sandomierskiej

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Andrzej Wyrzykowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy