Angband (gra komputerowa)


Angband (gra komputerowa) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Angband – gra komputerowa typu roguelike osadzona w tolkienowskiej tematyce, oraz wcześniejszym roguelike'u o nazwie Moria[3]. Jest dostępna za darmo na wszystkie popularne systemy operacyjne. Obecna najnowsza wersja gry to 3.0.9b. Kod gry jest otwarty; wielu programistów stworzyło własne odmiany gry, jedną z bardziej popularnych jest Zangband.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Angband to twierdza Morgotha, znanego z Silmarillionu. Celem gracza jest jego zniszczenie, jednak w tym celu gracz musi przejść przez 100 poziomów twierdzy przeciwnika.

Rozgrywka | edytuj kod

Gra rozpoczyna się od stworzenia postaci, gracz ma do dyspozycji rozbudowane opcje – dwie płcie, 11 ras (Human, Half-Elf, Elf, Hobbit, Gnome, Dwarf, Half-Orc, Half-Troll, Dunadan, High-Elf, i Kobold) oraz 6 klas (Warrior, Mage, Priest, Rogue, Ranger i Paladin)[4], każda ma swoje zalety i wady. Do tego postać ma pięć statystyk: Strength, Dexterity, Wisdom, Intelligence, Constitution oraz Charisma. Stworzona postać zaczyna swoją przygodę w mieście, w którym znajdują się sklepy oraz wejście do twierdzy przeciwnika. Każdy poziom w grze jest generowany losowo[4]. Grafika w grze pierwotnie bazowała na znakach ASCII, jednak istnieją też specjalne graficzne nakładki. Do tego każda akcja, jak np. otwarcie drzwi ma specyficzny klawisz odpowiedzialny za nią – również ten element zależny jest od wersji gry[5].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. About Angband
  2. Angband Releases: 4.2.1
  3. Angband – PC – IGN, uk.ign.com [dostęp 2017-11-21]  (ang.).
  4. a b Angband (Game) – Giant Bomb, giantbomb.com [dostęp 2017-11-21]  (ang.).
  5. http://angband.oook.cz/d/tome-222/lib/help-html/command.html

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Angband (gra komputerowa)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy