Angelo Badalamenti


Angelo Badalamenti w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Angelo Badalamenti (ur. 22 marca 1937 w Brooklyn, Nowy Jork, USA[1]) – amerykański kompozytor pochodzenia włoskiego na stałe współpracujący z reżyserem Davidem Lynchem.

W 1990 otrzymał nagrodę Grammy w kategorii Best Pop Instrumental Performance ze temat muzyczny do serialu Miasteczko Twin Peaks[2].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Młodość | edytuj kod

Urodził się w Brooklynie w rodzinie włoskich imigrantów. Matka Sycylijka, ojciec właściciel sklepu rybnego. Znaczną część swojego dzieciństwa Badalamenti spędził słuchając oper i innej muzyki poważnej. Studiował w Eastman School of Music i Manhattan School of Music, gdzie otrzymał tytuł magistra muzyki.

Kariera | edytuj kod

Badalamenti napisał muzykę do takich filmów jak Gordon's War i Law and Disorder, ale przełom nastąpił wtedy, gdy uczył śpiewu Isabellę Rossellini do piosenki Blue Velvet do filmu Davida Lyncha pod tym samym tytułem. Rossellini miała śpiewać Song to the Siren Tima Buckleya, ale Lynchowi nie udało się uzyskać praw. Wtedy razem z Badalamentim napisali utwór Mysteries of Love. Lynch poprosił muzyka, by pojawił się w filmie jako pianista w nocnym klubie, gdzie występuje postać grana przez Rossellini. Ten film stał się początkiem współpracy obu artystów.

Po skomponowaniu muzyki do wielu filmów z mainstreamu takich jak Koszmar z ulicy Wiązów III: Wojownicy snów i W krzywym zwierciadle: Witaj św. Mikołaju, napisał muzykę do kultowego serialu Lyncha Miasteczko Twin Peaks, z utworami śpiewanymi przez Julee Cruise. Wiele z tych piosenek Cruise umieściła na swoim albumie Floating into the Night. Inne produkcje Lyncha z muzyką Włocha to filmy: Dzikość serca, Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną, Zagubiona autostrada i Mulholland Drive (gdzie Badalamenti zagrał gangstera pijącego kawę z ekspresu) oraz seriale: Na antenie i Hotel Room. Inne filmy z jego muzyką to telewizyjne Diabelskie polowanie oraz kinowe Nagi w Nowym Jorku, Miasto zaginionych dzieci, Bardzo długie zaręczyny, Kult, Dark Water - Fatum i Sekretarka. Stworzył także muzykę do gry komputerowej Fahrenheit, która została doceniona. Ostatnio stworzył muzykę do filmów Paula Schradera Auto Focus, Wszystko dla gości i Dominion: Prequel to the Exorcist. W 2005 skomponował motywy do filmu Napola, które zostały adaptowane przez Normanda Corbeila.

Współpraca | edytuj kod

W 1966 Badalamanti współtworzył piosenkę Visa to the Stars do płyty The In Sound From Way Out! Perrey and Kingsley. Także aranżował i wyprodukował dwa solowe albumy Perry’ego dla Vanguard Records, podpisując się pseudonimem Andy Babble. W 1987 zaoferował swoje usługi brytyjskiemu zespołowi Pet Shop Boys, aranżując senny i melancholijny utwór It Couldn’t Happen Here. Utwór był podwaliną dla motywu Laury Palmer z Miasteczka Twin Peaks z 1990, kiedy aranżował smyczki do dwóch utworów z płyty Pet Shop Boys Behavior.

W 1993 roku Badalamenti podjął współpracę z zespołem thrash metalowym Anthrax przy tworzeniu Black Logde, utworu inspirowanego Miasteczkiem Twin Peaks z albumu Sound of White Noise. W 1995 roku skomponował, napisał aranżacje i wyprodukował płytę Marianne Faithful A Secret Life. W 1996 roku Badalamenti razem z Timem Boothem założyli zespół James. Jako Booth and the Bad Angel wydali album dla Mercury Records. W 2000 roku razem z zespołem Orbital napisał utwór Beached do filmu Niebiańska plaża. W 2004 roku napisał muzykę do filmu Morderca ze wschodu z Dolores O’Riordan, która zaśpiewała tytułową piosenkę i z którą współpracował.

Styl | edytuj kod

Posługuje się głównie fortepianem wzbogaconym o instrumenty smyczkowe. Często pojawiają się też instrumenty perkusyjne, przede wszystkim wibrafon. Chętnie balansuje między gatunkami – od ciężkiego rocka przez country po jazz.

Filmografia | edytuj kod

Najbardziej znany ze ścieżki dźwiękowej serialuMiasteczko Twin Peaks”. Pozostałe filmy, do których napisał muzykę:

Przypisy | edytuj kod

  1. Vincent J Francillion: Film composers directory. Lone Eagle, 200, s. 17. ISBN 978-1-58065-005-2.
  2. GRAMMY Award Results for Angelo Badalamenti (ang.). Grammy.com. [dostęp 2017-08-22].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Angelo Badalamenti" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy