Angelo Maria Dolci


Angelo Maria Dolci w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Angelo Maria Dolci (ur. 12 lipca 1867 w Civitella di Agliano, zm. 13 września 1939 tamże) – włoski duchowny katolicki, dyplomata, kardynał.

Ukończył Pontyfikalną Akademię Dostojników Szlacheckich, a także Ateneum "S. Apolinare" w Rzymie. 5 czerwca 1890 otrzymał święcenia kapłańskie.

19 kwietnia 1900 otrzymał nominację na biskupa Gubbio. Był wówczas jednym z najmłodszych biskupów na świecie. Konsekrowany przez kardynała Francesco Satolli. Sześć lat później rozpoczął pracę jako dyplomata papieski, będąc delegatem lub nuncjuszem w kilku krajach: Ekwador, Boliwia, Peru, Belgia i na koniec, od 1923, w Rumunii (doprowadził do zawarcia konkordatu między Bukaresztem a Watykanem). W międzyczasie pełnił urząd metropolity Amalfi (1911-1914). Zmieniały się też jego stolice tytularne z Nazianzus (1906) na Hierapolis in Syria (1914).

13 marca 1933 kreowany kardynałem prezbiterem S. Maria della Vittoria. W tym samym dniu zrezygnował z nuncjatury w Rumunii. Mianowany archiprezbiterem Bazyliki Liberiańskiej (funkcję tę sprawował do śmierci). W 1936 podniesiony do rangi kardynała-biskupa Palestriny. Brał udział w konklawe 1939. Zmarł pół roku później i pochowany został w rodzinnym mieście.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Angelo Maria Dolci" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy