Angelus (film)


Angelus (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Hałda w Rydułtowach – miejsce akcji finałowej sceny filmu.

Angeluspolska komedia z 2001 roku w reżyserii Lecha Majewskiego. Dialogi w filmie prowadzone są prawie w całości po śląsku.

Obsada | edytuj kod

Fabuła | edytuj kod

Fabuła filmu w luźny sposób nawiązuje do historii Grupy Janowskiej, działającej na Śląsku.

Mistrz przekazuje proroctwo swoim uczniom, członkom gminy okultystycznej. Według niego po trzech znakach (wielka wojna, czerwona zaraza i wielki grzyb) danych ludzkości, w Ziemię uderzy śmiercionośny promień z Saturna. Wybucha II wojna światowa, następnie władzę w Polsce przejmują komuniści, wreszcie członkowie gminy dowiadują się o katastrofie, którą ma wywołać uderzenie promienia z Saturna. Lokalizują nawet miejsce uderzenia – Komitet PZPR. Namaszczony na następcę Mistrza Teofil wierzy, że świat może uratować ofiara niewinnego młodzieńca.

Produkcja | edytuj kod

Film kręcono w Hucie Kościuszko (Chorzów), Murckach, Nikiszowcu, Rydułtowach i na stacji kolejowej w Bytomiu Bobrku. Okres zdjęciowy trwał od 23 sierpnia do 19 września 2000 roku.

Głosy krytyków | edytuj kod

Koncepcja Angelusa opiera się na iskrzeniu przeciwieństw, napięcia wysokiego i niskiego, zderzeniu tonacji. Pracujący pod ziemią górnicy zajmują się alchemią i spoglądają ku niebieskim sferom. Wysublimowane, ezoteryczne treści ze świętych ksiąg mistrz Teofil wypowiada gwarą.

Magdalena Lebecka, Angelus[1]

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Światowa encyklopedia filmu religijnego. Marek Lis i Adam Garbicz (red.). Kraków: Biały Kruk, 2007, s. 21. ISBN 978-83-60292-30-3.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Angelus (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy