Aniela Bogusławska


Aniela Bogusławska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aniela Bogusławska (właśc. Aniela Dąbrowska) (ur. 24 sierpnia 1874 w Warszawie, zm. 19 września 1931 tamże) – warszawska aktorka, poetka i pisarka.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Aniela Bogusławska była prawnuczką Wojciecha Bogusławskiego, dyrektora Teatru Narodowego w Warszawie i żoną aktora Antoniego Bednarczyka.

Uczyła się w Klasie Dykcji i Deklamacji przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Była wychowanką m.in. Józefa Kotarbińskiego. W wieku 17 lat, w roku 1891 występowała na koncertach odbywających się w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym.

Zadebiutowała we lwowskim teatrze 29 lutego 1892 roku, jednak po pewnym czasie przeniosła się do Warszawy, gdzie została zatrudniona w Teatrze Rozmaitości, w którym występowała do 1924 roku. W tymże roku została zaangażowana do Teatru Narodowego.

W roku 1916 była sekretarzem Zrzeszenia Artystów Teatru Rozmaitości. 1 lutego 1925 roku w lokalu ZASP obchodziła jubileusz 30-lecia pracy aktorskiej.

Tworzyła również poezje i sztuki dramatyczne.

Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera c-2-18)[1].

Najbardziej znane role | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Cmentarz Stare Powązki: FRANCISZKA OLECHOWSKA, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-05-08] .

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Aniela Bogusławska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy