Aniołowie o brudnych twarzach


Aniołowie o brudnych twarzach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aniołowie o brudnych twarzach (ang. Angels with Dirty Faces) – amerykański dramat kryminalny z 1938 roku w reżyserii Michaela Curtiza. Ekranizacja opowiadania Rowlanda Browna, przedstawiająca losy dwóch chłopców pochodzących z ubogiej dzielnicy Nowego Jorku Lower East Side.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Chłopcy Rocky (James Cagney) i Jerry (Pat O’Brien) ciągle popadają w konflikty z prawem. Po ich kolejnym wybryku Rocky zostaje schwytany przez policję, a Jerry ucieka. Spotykają się po latach. Przez ten okres wiele się zmieniło – Jerry został księdzem, a Rocky z łobuza stał się sławnym gangsterem. Ksiądz ma nadzieje na jego nawrócenie.

Głosy krytyków | edytuj kod

Atutem filmu jest brawurowe aktorstwo: grając wielokrotnie przegranego życiowo Sullivana, Cagney znajduje patos, charyzmę, wiarę w siebie i skuteczność ulicznych sztuczek swojego bohatera. Rocky patrzy z radością i nadzieją na przyjaciela z obcego już świata, w którym nie potrafi – czy nie chce – znaleźć; a może to ks. Jerry nie potrafi dotrzeć do swego druha z młodości?

Andrzej Luter, Aniołowie o brudnych twarzach[1]

Przypisy | edytuj kod

  1. Światowa encyklopedia filmu religijnego. Marek Lis i Adam Garbicz (red.). Kraków: Biały Kruk, 2007, s. 25. ISBN 978-83-60292-30-3.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Aniołowie o brudnych twarzach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy