Anita Pallenberg


Anita Pallenberg w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anita Pallenberg (ur. 6 kwietnia 1942 w Rzymie, zm. 13 czerwca 2017 w Chichesterze[1]) – niemiecko-włoska aktorka i modelka, stała się znana głównie dzięki swoim związkom ze sławnymi muzykami z zespołu The Rolling Stones.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Pochodziła z rodziny artystycznej. Jej dziadek i pradziadek byli malarzami. Ona sama również potrafiła rysować. Dzieciństwo spędziła w domu dziadka w Rzymie, zaś lata młodości w Monachium, gdzie kształciła się w szkole artystycznej. Została z tej szkoły wydalona za złe się prowadzenie (m.in. picie alkoholu i jazdę autostopem, co uznawano za niemoralne). W młodości uprawiała liczne sporty, m.in. jazdę na nartach i żeglowanie[2].

W 1958 roku otrzymała stypendium w szkole grafiki w Rzymie. Wtedy związała się ze światem rzymskiej bohemy. Poznała m.in. reżyserów nurtu awangardy, w tym Federico Felliniego, Pier Paolo Pasoliniego, Luchino Viscontiego. Wtedy też rozpoczęła się jej kariera jako modelki, dzięki której podróżowała po świecie, oraz aktorki filmowej[2].

W latach 60. była członkinią bohemy związanej z pop-artem i bitnikami. W Nowym Jorku poznała m.in. Andy’ego Warhola. Przyjaźniła się też m.in. z marszandem Robertem Fraserem oraz handlarzem antyków i bibliofilem Christopherem Gibbsem. Znała też środowisko bohemy paryskiej. W 1961 roku była związana z Marią Schifanem, włoskim artystą pop-art[2].

W latach 1965–1967 Pallenberg była dziewczyną Briana Jonesa, założyciela i pierwszego lidera The Rolling Stones. Poznali się za kulisami na koncercie w Monachium w 1965 roku. Następnie Anita pojechała za zespołem do Berlina i Londynu. Ostatecznie Jones i Pallenberg zeszli się w domu przyjaciółki Anity, Deborah Dixon w Paryżu. Od początku ich związek był naznaczony narkotykami, przede wszystkim LSD. Gitarzysta zespołu Keith Richards wspomina w swojej autobiografii, że związek Jonesa i Pallenberg był toksyczny, dochodziło w nim do licznych kłótni i rękoczynów[2].

W 1967 roku Pallenberg porzuciła Jonesa i związała się z Richardsem. Ich związek przetrwał do 1979 roku. Mają razem trójkę dzieci – Marlona Leona Sundeepa (ur. 1969), Angelę Dandelion (ur. 1972) i Tara Jo Jo Gunne (urodzonego i zmarłego w 1976 roku). Będąc w związku z Richardsem, miała romans z wokalistą The Rolling Stones, Mickiem Jaggerem. Czas związku z Richardsem to też okres, kiedy Pallenberg była uzależniona od heroiny, kokainy oraz ich mieszanki speedballu[2].

W latach 60. Anita Pallenberg była kojarzona z licznymi skandalami obyczajowymi i narkotykowymi. Bywała zatrzymywana przez policję i osadzana w więzieniu[2].

Była osobą o szerokich zainteresowaniach i bogatym doświadczeniu. Potrafiła rozmawiać w trzech językach. Jej pierwszym językiem był niemiecki. Kojarzono ją z eleganckim stylem ubioru[2].

Wybrana filmografia | edytuj kod

  • 1967Mord und Totschlag (ang. A Degree of Murder) jako Marie
  • 1968Barbarella jako Wielki Tyran
  • 1968Performance jako Pherber
  • 1969Michael Kohlhaas, buntownik jako Katrina

Przypisy | edytuj kod

  1. Matt Schudel: Anita Pallenberg, alluring muse who brought ‘evil glamour’ to Rolling Stones, dies (ang.). washingtonpost.com, 2017-06-14. [dostęp 2017-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-15)].
  2. a b c d e f g Keith Richards, James Fox: Życie. Autobiografia. Warszawa: Wyd. Albatros A. Kuryłowicz, 2011, s. 419–421. ISBN 978-83-7659-550-4.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Anita Pallenberg" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy