Ankona


Na mapach: 43°37′N 13°31′E/43,616667 13,516667

Ankona w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ankona i (wł. Ancona) – miasto i gmina w środkowych Włoszech nad Adriatykiem. Nazwa pochodzi od greckiego słowa ankon, oznaczającego łokieć. Jest stolicą prowincji o tej samej nazwie i regionu Marche. Miasto położone jest amfiteatralnie na nadmorskich wzgórzach (m.in. Monte Conero 572 m n.p.m.), 180 km na wsch. od Florencji.

Ankona Łuk triumfalny Trajana w Ankonie

Spis treści

Dane ogólne | edytuj kod

Ankona jest ważnym portem wojennym i handlowym, mającym także połączenia promowe z Chorwacją i Grecją. Ośrodek przemysłowy (stocznia), handlowy (targi rybne), turystyczny, kulturalny (muzea) i naukowy (uniwersytet).

W mieście działa klub piłki nożnej US Ancona 1905, założony w 1905 roku.

Historia | edytuj kod

Miasto założone w IV wieku p.n.e. jako kolonia grecka, później we władaniu Rzymu. Było jednym z miast adriatyckiego Pentapolis. Od połowy V wieku biskupstwo, w V–VI wieku pod panowaniem Ostrogotów, a w VI–VIII wieku – Bizancjum. Od końca VIII w. Ankona była uzależniona od papiestwa. W 1552 włączona do Państwa Kościelnego. 22 sierpnia 1760 prawdopodobnie urodził się tam Annibale Sermattei della Genga – przyszły papież Leon XII. Od 1860 miasto weszło w skład Królestwa Włoch.

Bitwa o Ankonę stoczona została przez wojska alianckie w trakcie walk nad Adriatykiem w 1944, a miasto zdobyte 18 lipca 1944 przez 2 Korpus Polski (zajęcie portu zaopatrzeniowego ułatwiło sprzymierzonym przełamanie linii Gotów), bez ostrzału artyleryjskiego w obawie, że pociski mogą spowodować straty wśród ludności cywilnej. Ten moralny aspekt działań żołnierzy 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Andersa zyskał uznanie wśród mieszkańców oraz dowództwa wojsk alianckich.

Zabytki | edytuj kod

W Ankonie znajduje się wzniesiony w I wieku łuk triumfalny cesarza Trajana.

Na wzgórzu Monte Guasco znajduje się romańsko-bizantyjska katedra (XI–XIII w., z fragmentami starożytnymi i wczesnochrześcijańskimi). Katedra została konsekrowana w 1128, a ukończona w 1189.

Inne zabytki to:

  • kościół Santa Maria della Piazza (XI–XIII w.) z pozostałościami wcześniejszej budowli (m.in. mozaiki z V i VI w.)
  • Loggia dei Mercanti z XV w.
  • pięcioboczny fort Mole Vanvitelliana wzniesiony w XVIII w.
  • pałace z XIII–XVI w.

W 1972 Ankona została częściowo zniszczona wskutek powtarzających się trzęsień ziemi.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Gminy prowincji Ankona Kontrola autorytatywna (gmina we Włoszech):
Na podstawie artykułu: "Ankona" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy