Anna Kalewska


Anna Kalewska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anna Maria Kalewska – polska filolog i tłumaczka, iberystka, dr hab., prof. Uniwersytetu Warszawskiego.

Absolwentka iberystyki, doktor (1996) habilitowany (2006), od 1.02.2012 profesor UW, pracownik naukowy Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich U.W. Zajmuje się literaturą portugalską, teatrem krajów języka portugalskiego oraz literaturą porównawczą. Opublikowała dwie książki Camões, czyli tryumf epiki oraz Baltasar Dias i metamorfozy dyskursu dramaturgicznego w Portugalii i na Wyspach św. Tomasza i Książęcej. Esej historyczno-literacki i antropologiczny. Przetłumaczyła m.in. powieść António Lobo Antunesa As Naus, Karawele wracają. Uczestniczyła w wielu sympozjach krajowych i międzynarodowych, była kilkakrotnie stypendystką Instytutu Camõesa i Fundacji Gulbenkiana w Lizbonie. Należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Luzytanistów (A.I.L), Stowarzyszenia Luzytanistów Polskich (SLP), Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego, Stowarzyszenia Studiów Ibero-Slawistycznych CompaRes i CLEPUL (z siedzibą w Lizbonie). Członek-korespondent CHAM (Centro de História de Além-Mar) Universidade Nova w Lizbonie i NETTCON (Universidade do Rio de Janeiro, Brazylia).

Opublikowała sto kilkadziesiąt artykułów oraz prac badawczych i literackich w języku polskim i portugalskim (m.in. w „Ogrodzie”, „Tyglu Kultury”, „Twórczości”, „Literaturze na Świecie”,”Gazecie Wyborczej”, „Ameryce Łacińskiej”, „Studiach Iberystycznych”, „Veredas”, „Diacrítica”, „Acta Philologica”, „Itinerarios”, Projeções). Obecnie uczestniczy w realizacji międzynarodowego projektu naukowego Aprender Madeira (Learning about Madeira Islands) oraz O Feminino Luso/Polaco (CLEPUL/CompaRes). Tłumacz jęz. portugalskiego (znajomość innych języków: angielski, hiszpański, biernie francuski). Mieszka w Warszawie.

Publikacje | edytuj kod

  • Camões, czyli tryumf epiki, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 1999
  • Baltasar Dias i metamorfozy dyskursu dramaturgicznego w Portugalii i na Wyspach św. Tomasza i Książęcej. Esej historyczno-literacki i antropologiczny, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2005.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Anna Kalewska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy