Anna Lindh


Anna Lindh w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ylva Anna Maria Lindh (ur. 19 czerwca 1957 w Sztokholmie, zm. 11 września 2003 tamże) – szwedzka polityk Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej. Pełniła funkcję ministra środowiska w latach 1994-1998 i ministra spraw zagranicznych w rządzie Görana Perssona od 1998 aż do śmierci. Ugodzona nożem w klatkę piersiową i brzuch przez Mihajlo Mihajlovicia, Szweda serbskiego pochodzenia, 10 września 2003, w czasie gdy bez osobistej ochrony robiła zakupy w domu towarowym. W wyniku odniesionych ran, pomimo dwóch zabiegów operacyjnych trwających 8 godzin, zmarła następnego dnia. Osierociła dwóch synów.

Życiorys | edytuj kod

Urodzona w Sztokholmie w 1957 roku. Po raz pierwszy zaangażowała się w politykę w wieku 12 lat, gdy dołączyła do lokalnego oddziału Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Ligi Młodzieżowej, w ramach której wzięła udział w protestach przeciwko wojnie wietnamskiej. Studiowała prawo na uniwersytecie Uppsali. W 1982 roku wystartowała w wyborach parlamentarnych i zdobyła mandat parlamentarzysty. W 1984 roku wybrana została przewodniczącą Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Ligi Młodzieży, była pierwszą kobietą na tym stanowisku. Urząd ten sprawowała do 1990 roku, okres jej rządów wiązał się z zaangażowaniem politycznym Ligi w sprawy międzynarodowe - sytuacji w Nikaragui, Wietnamie, RPA, Palestyny i z kampanią przeciwko wyścigowi zbrojeniowemu[1].

W 1994 roku wybrana została ministrem środowiska w rządzie Ingvara Carlssona. W 1998 roku została ministrem spraw zagranicznych. Opowiadała się za współpracą Szwecji z Unią Europejską, w trakcie kryzysu w Kosowie wraz z reprezentantem Unii Javierem Solaną wynegocjowała ugodę, która zapobiegła wybuchowi wojny domowej w Macedonii. Skrytykowała inwazję na Irak z 2003 roku uważając, że bez ONZ interwencja się nie uda, w konflikcie izraelsko-palestyńskim krytykowała obydwie strony konfliktu oskarżając je o nieprzestrzeganie prawa międzynarodowego i praw człowieka[1].

Pod koniec życia pracowała nad referendum w sprawie przystąpienia Szwecji do strefy euro i była wymieniana jako następca Perssona na stanowisku premiera państwa.

Zamach | edytuj kod

Podczas zakupów w centrum handlowym NK w Sztokholmie została napadnięta przez nieznanego sprawcę, który ugodził ją kilkukrotnie nożem myśliwskim. Ranna Lindh została przewieziona do szpitala Karolinska, gdzie z powodu obrażeń, zmarła następnego dnia. Mordercą okazał się Serb Mihajlo Mihajlović. Przyznał on się do dokonania morderstwa, a winę za dokonanie zbrodni zrzucił na głosy w głowie. Został skazany na dożywotnie więzienie, jednak Sąd Apelacyjny unieważnił wyrok dożywocia ze względu na poważne problemy psychiatryczne Mijalovića, który, jak twierdził jego prawnik, dokonując zbrodni, był pod wpływem silnego koktajlu środków antydepresyjnych i nie zamierzał dokonać zabójstwa Lindh. W rezultacie, zamiast do więzienia, Mijalović trafił na leczenie psychiatryczne[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Morderstwa polityczne, spiski, tajne zmowy. Bellona, 2007, s. 322-325. ISBN 978-83-11-11443-2.


Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Anna Lindh" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy