Anna Staniszewska


Anna Staniszewska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anna Staniszewska (ur. 22 października 1921 w Krakowie zm. 14 stycznia 2017 w Warszawie) – polska malarka.

Urodziła się w znanej krakowskiej rodzinie profesorskiej, jako córka znanego przyrodnika profesora Władysława Szafera i profesor Janiny Jentys-Szaferowej, jest młodszą siostrą profesora architektury Tadeusza Przemysława Szafera.

Anna Staniszewska maluje tańczących górali, 2003

Ukończyła Uniwersytet Jagielloński - Wydział Polonistyki. Od 1950 roku pracowała przez wiele lat jako redaktorka i autorka w "Naszej Księgarni".

Przez większość życia pracowała jako pilotka wycieczek zagranicznych Orbisu i dopiero po przejściu na emeryturę rozpoczęła romans z malarstwem. Bardzo szybko stworzyła swój własny, niepowtarzalny styl malarski i niezwykłą kolorystykę.

Profesor Wiktor Zin tak oceniał malarkę w 2000 roku:

W 2003 roku ofiarowała cykl swoich 11 akwarel z powstania warszawskiego, powstającemu wtedy Muzeum Powstania Warszawskiego. Poza wprawkami malarskimi i nielicznymi wyjątkami - poświęciła się wyłącznie malarstwu olejnemu.

W 2009 roku z ofiarowanych przez malarkę obrazów powstała jej stała galeria w Muzeum Obrony Wybrzeża poświęcona obronie polskiego wybrzeża.

Życie prywatne | edytuj kod

Przeżyła trzech swoich mężów - krakowskiego kupca Jana Szarskiego (ich synem był Władysław Szarski ur. w 1945 - dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża), dr Andrzeja Staniszewskiego i prof.med. Mieczysława Jerzego Gamskiego.

Została pochowana w grobie rodziców na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Anna Staniszewska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy