Anna Zakrzewska


Anna Zakrzewska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anna Bożena Zakrzewska ps. "Hanka Biała" (ur. 24 grudnia 1925 w Toruniu[1], zm. 11 sierpnia 1944 w Warszawie) – łączniczka, sanitariuszka, uczestniczka powstania warszawskiego w III plutonie "Felek" 2. kompanii "Rudy" batalionu "Zośka".

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

"Hanka Biała"

Córka Ireny Stefanii Łoskiewicz i Jana Zakrzewskiego. Podczas okupacji niemieckiej uczestniczyła w działaniach polskiego podziemia. Była członkiem Szarych Szeregów. Pod koniec czerwca i w lipcu 1944 roku brała udział w konspiracyjnym szkoleniu "Par II" (w "Bazie Leśnej"), które odbyło się w Puszczy Białej w rejonie Wyszkowa. Nosiła wtedy pseudonim "Hanka Biała".

Początkowo służyła w 2. drużynie dowodzonego przez Zofię Krassowską (ps. "Zosia Duża") plutonu żeńskiego "Oleńka" batalionu "Zośka". W drużynie tej służyły również: Stefania Grzeszczak, Dorota Łempicka, Zofia Kasperska, Anna Wajcowicz. W powstaniu Anna Zakrzewska została przydzielona do III plutonu "Felek" 2. kompanii "Rudy" i służyła w jego patrolu sanitarnym.

Na początku sierpnia 1944 żołnierze batalionu "Zośka" zdobyli budynek szkoły przy ul. Spokojnej 13 na Woli. Anna uczestniczyła w obronie pobliskiej szkoły św. Kingi przy Okopowej 55a. 11. dnia powstania warszawskiego przybyła na ul. Spokojną 13 w celu przekazania powstańcom rozkazu opuszczenia szkoły i przedostania się na Okopową, do szkoły św. Kingi.

Podczas opuszczania budynku szkoły przy Spokojnej poległa w rejonie ul. Okopowej, niedaleko Kolskiej[a]. Zginęła w wieku 18 lat.

Pochowana wraz z phm. por. Konradem Okolskim, sierż. Mieczysławem Olkowskim i sierż. pchor. Januszem Grzymałowskim (którzy polegli w tym samym rejonie i tego samego dnia) w kwaterach żołnierzy i sanitariuszek batalionu "Zośka" na Wojskowych Powązkach w Warszawie. Jej rodzice przeżyli wojnę.

Została odznaczona Krzyżem Walecznych.

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Jako miejsce jej śmierci podaje się ul. Kolską lub Okopową, jednak jest to ten sam rejon.

Przypisy | edytuj kod

  1. Dane według: Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego, tom 6. Redaktor naukowy Piotr Rozwadowski. Dom Wydawniczy "Bellona", Warszawa 2004. ​ISBN 83-11-09261-3

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Anna Zakrzewska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy