Annaba


Na mapach: 36°54′N 7°46′E/36,900000 7,766667

Annaba w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Annaba (arab. عنّابة, dawniej: Bône, w starożytności: Hippona, łac. Hippo Regius) – miasto w północno-wschodniej Algierii, nad Morzem Śródziemnym.

W 1987 roku miasto miało 306 000 mieszkańców, a w 2003 roku według niektórych danych liczba mieszkańców przekroczyła milion osób.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Miasto zostało założone już w starożytności, przez Fenicjan. Hippona była jednym z ważniejszych miast Numidii. W latach 396-430 biskupem miasta był święty Augustyn[1].

W roku 431 miasto zostało po 18-miesięcznym oblężeniu zdobyte przez Wandalów i było ich stolicą do roku 439. W 534 zostało odzyskane przez wojska cesarstwa wschodniorzymskiego. Pozostało częścią Bizancjum do zdobycia przez Saracenów w 698 roku.

Gospodarka | edytuj kod

Jest to jeden z ważnych ośrodków przemysłowych Algierii. Rozwinęło się hutnictwo żelaza oraz takie gałęzie przemysłu, jak: chemiczny, spożywczy, włókienniczy i metalowy.

Komunikacja | edytuj kod

Annaba jest portem wywozu surówki i stali, fosforytów i artykułów rolniczych. Miasto jest także węzłem dróg. W okolicach miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy.

Turystyka | edytuj kod

Miasto jest kąpieliskiem i ośrodkiem turystycznym. Można tam zwiedzić zabytkowe meczety, takie jak Said Abu Marwan zbudowany w 1035 roku. Zabytkami są także kasba i fragmenty murów miejskich. Poza miastem zwiedzić można ruiny rzymskiego miasta, gdzie w szczególności zachowały się ruiny forum, teatru i wielkich term z I wieku oraz fragmenty bazyliki starochrześcijańskiej.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Bona, Algeria – World Digital Library, www.wdl.org [dostęp 2017-11-21]  (ang.).
Kontrola autorytatywna (miasto):
Na podstawie artykułu: "Annaba" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy