Annales. Histoire, Sciences Sociales


Annales. Histoire, Sciences sociales w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Annales. Histoire, Sciences Sociales) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Annales. Histoire, Sciences socialesfrancuskie czasopismo naukowe założone w 1929 roku przez Marca Blocha i Luciena Febvre'a.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Periodyk był miejscem, w którym przedstawiano badania zgodne z założeniami prezentowanymi przez szkołę Annales. Czasopismo założone zostało w Strasburgu jako „Annales d’histoire économique et sociale”.

W 1929 roku pismo zaczęto wydawać w Paryżu; dotychczasowa nazwa utrzymała się do 1939 roku. W latach 1939–1942 i w 1945 roku tytuł brzmiał „Annales d’histoire sociale”. W latach 1942–1944 pismo ukazywało się jako „Mélanges d’histoire sociale”, a od 1946 do 1994 roku jako „Annales. Economies, sociétés, civilisations”. Od 1994 roku tytuł periodyku brzmi „Annales. Histoire, Sciences sociales”[1][2].

Profil | edytuj kod

Zakres tematów podejmowanych na łamach czasopisma był i jest szeroki, jednak główny nacisk kładzie się na historię społeczną i procesy długiego trwania, poddane metodom kwantytatywnym. Szczególną rolę, głównie we wcześniejszych numerach „Annales…”, przypisywano geografii[3]. W późniejszym okresie, szczególnie od lat 60. tacy badacze jak Jacques Le Goff czy Georges Duby, skierowali profil czasopisma w stronę badań nad mentalnością (mentalité). W mniejszym stopniu w czasopiśmie zajmowano się historią polityczną, dyplomacji i biografiami wielkich ludzi[1][2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b P. Burke, The French Historical Revolution. The Annales School 1929–89, s. 116 n. 2.
  2. a b Hunt, Lynn. "French History in the Last Twenty Years: the Rise and Fall of the Annales Paradigm." Journal of Contemporary History 1986 21(2): s. 209–224.
  3. zob. Lucien Febvre, La Terre et l’évolution humaine : introduction géographique a l'histoire Paris 1922

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (czasopismo naukowe):
Na podstawie artykułu: "Annales. Histoire, Sciences Sociales" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy