Anne Baxter


Anne Baxter w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Aktorka w scenie z filmu Wyznaję (1953) Jako Nefertari w filmie Dziesięcioro przykazań (1956)

Anne Baxter (ur. 7 maja 1923 w Michigan City w stanie Indiana, zm. 12 grudnia 1985 w Nowym Jorku) − amerykańska aktorka sceniczna, filmowa i telewizyjna, laureatka Oscara za rolę drugoplanową w filmie Ostrze brzytwy.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Lata wczesne | edytuj kod

Baxter urodziła się w Michigan City, w stanie Indiana, jako córka Kennetha Stuarta Baxtera i Catherine Wright; jej dziadek Frank Lloyd Wright był architektem. Ojciec aktorki był znanym producentem alkoholi z Seagrams Distillery Co. Aktorka wychowywała się w zamożnym domu w Nowym Jorku i uczęszczała do prestiżowej szkoły Brearley. W wieku 10 lat, Baxter zagrała w sztuce na Broadwayu u boku Helen Hayes. Będąc pod wrażeniem aktorskich możliwości Hayes, powiedziała swojej rodzinie, że chce zostać aktorką. W wieku 13 lat zaczęła występować na Broadwayu. W tym okresie, nauczycielką Baxter była aktorka Marija Uspienskaja.

Kariera | edytuj kod

W wieku 16 lat Anne ubiegała się o rolę Pani DeWinter w Rebece, przegrywając z Joan Fontaine, gdyż reżyser Alfred Hitchcock, uważał ją „za zbyt młodą” do tej roli. Jednak aktorka zrobiła bardzo dobre wrażenie, co pozwoliło jej na podpisanie siedmioletniego kontraktu z wytwórnią 20th Century Fox. Jej pierwszą rolą był film 20 Mule Team z 1940 roku. Została zaproszona przez reżysera Orsona Wellesa do wystąpienia w jego filmie Wspaniałość Ambersonów (1942), opartym na powieści Bootha Tarkingtona. Baxter zagrała ponadto z Tyronem Powerem i Gene Tierney w Ostrzu brzytwy z 1946 roku, za który otrzymała Oscara za najlepszą rolę drugoplanową.

W 1950 roku wystąpiła w tytułowej roli w filmie Wszystko o Ewie, głównie ze względu na jej podobieństwo do Claudette Colbert, która początkowo została wybrana do tej roli. Baxter otrzymała nominację dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę tytułową Ewy Harrington. Następnie w ciągu tego dziesięciolecia, Baxter kontynuowała karierę w profesjonalnym teatrze. Zgodnie z programem produkcji, Baxter pojawiła się na Broadwayu w 1953 roku u boku Tyrone’a Powera i Charlesa Laughtona w sztuce Ciało Johna Browna. W 1953 roku wystąpiła u boku Montgomery’ego Clifta w filmie Alfreda Hitchcocka Wyznaję.

W roli egipskiej księżniczki Nefertiri, wystąpiła wraz z Charltonem Hestonem w filmie Cecila B. DeMille’a Dziesięcioro przykazań (1956).

Po roku 1960 aktorka regularnie występowała w telewizji, grywając w serialach telewizyjnych takich jak Doktor Kildare czy Columbo.

Baxter powróciła na Broadway w 1970 roku w sztuce Applause, musicalowej wersji Wszystkiego o Ewie, ale tym razem w roli Margo Channing, którą w filmie grała Bette Davis. W 1983 roku zastąpiła Davis w roli w serialu telewizyjnym Hotel.

Aktorka posiada swoją własną gwiazdę w Hollywood Walk of Fame znajdującą się przy 6741 Hollywood Blvd.

Śmierć | edytuj kod

Baxter zmarła na tętniaka mózgu w dniu 12 grudnia 1985 r., idąc w dół Madison Avenue w Nowym Jorku. Została pochowana w majątku Franka Lloyda Wrighta w Lloyd Jones Cemetery w Spring Green w stanie Wisconsin.

Filmografia | edytuj kod

Filmy fabularne | edytuj kod

Seriale | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Anne Baxter. T. 34: Kolekcja Alfred Hitchcock Przedstawia. Poznań: Oxford Educational Sp. z o.o., sierpień 2010, s. 9. ISBN 978-83-252-0774-8.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Anne Baxter" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy