Annie Hall


Annie Hall w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Annie Hall (ang. Annie Hall) – amerykański film fabularny, komedia romantyczna z 1977 roku w reżyserii Woody’ego Allena. Jest jednym z najpopularniejszych filmów Woody’ego Allena. Film zdobył szereg różnych nagród filmowych, w tym cztery Oscary w 1977 r.; za najlepszą reżyserię dla Woody’ego Allena, razem z Marshallem Brickmanem za najlepszy scenariusz, dla Diane Keaton za najlepszą aktorkę pierwszoplanową i dla Charles H. Joffea za najlepszy film; nominowany w kategorii najlepszego aktora pierwszoplanowego dla Woody’ego Allena, pięć nagród BAFTA i jeden Złoty Glob.

Film stanowił punkt zwrotny w karierze Woody’ego Allena, znanego wcześniej głównie z błazeńskich komedii.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Akcja filmu rozgrywa się w Nowym Jorku i Los Angeles. Allen gra postać Alvy'ego Singera, komika z obsesją śmierci, który poznaje lekkomyślną, ale tryskającą energią tytułową bohaterkę (w tej roli Diane Keaton). Film opowiada losy ich związku na przestrzeni lat, przeplatane fantastycznymi retrospekcjami z ich przeszłości. (bohaterowie są w stanie widzieć nawzajem swoje przeszłe życie). Dowiadujemy się z nich, że Alvy dorastał na Brooklynie, gdzie jak utrzymuje, mieszkał z rodzicami pod Roller Coasterem na wyspie Coney.

Po latach przeplatanych wieloma rozejściami i pojednaniami, bohaterowie uświadamiają sobie, że różnią się od siebie diametralnie, co prowadzi do ostatecznego zerwania związku. Annie przenosi się do Hollywood, gdzie wiąże się z producentem płytowym (w tej roli Paul Simon). Alvy ostatecznie uświadamia sobie, że jednak dalej kocha Annie. Po nieudanej próbie nakłonienia jej do powrotu do Nowego Jorku, zrezygnowany wraca do Nowego Jorku, gdzie tworzy sztukę opisującą ich związek. Film kończy się spotkaniem bohaterów jako dobrych przyjaciół i przemyśleniami Alvy'ego na temat miłości i związków. Bohater stwierdza, że miłość to coś czego wszyscy potrzebują, pomimo złożoności i bólu, do którego często prowadzi.

Obsada | edytuj kod

i inni

Wersja polska | edytuj kod

i inni

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g Allen i Björkman 1998 ↓, s. 320.

Bibliografia | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Annie Hall" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy