Antares (typ jachtu)


Antares (typ jachtu) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Antares – typ oceanicznego jachtu żaglowego, budowanego przez Szczecińską Stocznię Jachtową na przełomie lat 60. i 70. ub.w., zaprojektowanego przez R. Langera i K. Michalskiego[1].

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Jachty typu Antares miały konstrukcję skorupową wykonaną z mahoniu, pokład z drewna tekowego i były ożaglowane jako jol.

Turystyczno-regatowy jacht przewidziany dla 12-osobowej załogi, dzielny, szybki (osiągał prędkość do 16 węzłów[2]), komfortowy, o autonomii pozwalającej na rejsy oceaniczne, wyposażony w osprzęt produkcji zachodnich firm, stanowił szczytowe osiągnięcie polskiego przemysłu jachtowego.

Wyprodukowano trzy bliźniacze jednostki tego typu, w chwili tworzenia artykułu pływały już tylko dwie, los trzeciej nie jest obecnie znany[przez kogo?].

Jachty typu Antares | edytuj kod

s/y Dar Szczecina | edytuj kod

Nr na żaglu: XIV-PZ-8, obecnie POL-608[3].

Zbudowany jako pierwsza jednostka z serii. Pierwszym właścicielem jednostki była Sekcja Żeglarska MKS Pogoń, w 1996 roku jacht przejęło miasto Szczecin. Więcej informacji na stronie s/y Dar Szczecina.

s/y Roztocze | edytuj kod

Nr na żaglu: XIV-PZ-9, obecnie POL-9[4]

Zbudowany jako druga jednostka z serii. Właścicielem jachtu jest Skarb Państwa, armatorem jachtu jest Lubelski Okręgowy Związek Żeglarski. Więcej informacji na stronie s/y Roztocze.

s/y Leonid Teliga | edytuj kod

Nr na żaglu: XIV-PZ-10, później PZ-40 Zbudowany jako ostatnia jednostka z serii, wprowadzony do eksploatacji w 1970 roku. Armatorem jachtu do 1972 r. było Centrum Wychowania Morskiego ZHP, a potem był własnością klubu „Hutnik” Pogoria z Dąbrowy Górniczej. Obecny właściciel jachtu nie jest znany[przez kogo?], a jacht ostatnio[kiedy?] widziano[przez kogo?] wyciągnięty z wody w marinie Gocław w Szczecinie.

Przypisy | edytuj kod

  1. Włodzimierz Głowacki: Żeglarstwo morskie. Warszawa: Sport i Turystyka, 1979, s. 145. ISBN 83-217-2208-3.
  2. "Colonel" - Andrzej Remiszewski: Zgadnij jaki to jacht. forum.zegluj.net. [dostęp 2014-09-23].
  3. PRS: Rejestr Jachtów Morskich 2013. dok. PDF. [dostęp 2014-08-26].
  4. PRS: Rejestr Jachtów Morskich 2013. dok. PDF. [dostęp 2014-08-26].
Na podstawie artykułu: "Antares (typ jachtu)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy