Anthony B


Anthony B w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anthony B, właściwie Keith Anthony Blair (ur. 31 marca 1976 w Clark’s Town) – jamajski wokalista, wykonawca muzyki reggae i dancehall.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w niewielkim miasteczku Clark’s Town w regionie Trelawny. Dorastał w bardzo religijnej rodzinie (jego babka była protestantką, zaś matka należała do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego). Już od najmłodszych lat zdobywał pierwsze szlify muzyczne, śpiewając w kościelnym i szkolnym chórze. Będąc uczniem szkoły średniej zadebiutował na scenie jako singjay lokalnego soundsystemu Shaggy Hi-Power. Jego największym muzycznym idolem młodości, oprócz Boba Marleya, był przede wszystkim Peter Tosh – inspiracji jego wokalem i przesłaniem można doszukać się w całej późniejszej twórczości Anthony’ego.

Jako nastolatek zdecydował się zostać członkiem ruchu Rastafari i dołączył do domu Bobo Ashanti. Decyzja ta nie została najlepiej przyjęta przez rodzinę – Anthony odmówił porzucenia nowej religii i w wieku 16 lat opuścił dom rodzinny, przeprowadzając się do mieszkania wuja i ciotki w Portmore na przedmieściach stolicy kraju, Kingston. Tam poznał kilku sławnych i doświadczonych DJ-ów (takich jak Determine, Mega Banton, Ricky General i Terror Fabulous) oraz wydał swój pierwszy singel pt. „The Living Is Hard”. Jednak prawdziwym przełomem w karierze młodego rastamana okazała się być znajomość z producentem Richardem „Bello” Bellem, który szybko poznał się na jego nieprzeciętnym talencie wokalnym i postanowił w niego zainwestować. Nakładem założonej przez siebie wytwórni Star Trail Records wydał kilka singli Anthony’ego: utwory takie jak „Raid Di Barn”, „Fire Pon Rome” czy „Repentance Time” w niedługim czasie podbiły serca słuchaczy. Szybko zdobyta popularność zaowocowała wydaniem w październiku 1996 roku debiutanckiej płyty So Many Things (w Europie album ukazał się pod nazwą Real Revolutionary).

Krążek zebrał znakomite recenzje, zaś kariera Anthony’ego nabrała tempa. Wbrew panującej w latach 90. w jamajskim dancehallu modzie na utwory „slacknessowe” (czyli o tematyce zbliżonej do naszego disco polo), najczęściej podejmował w swoich utworach tematy związane z religią lub problemami społecznymi, jak również ostro krytykujące polityków, niesprawiedliwość, nietolerancję i zło w ogóle (tzw. conscious ragga). Od tego czasu wydał ponad 20 solowych płyt oraz niemal drugie tyle wspólnych albumów z innymi sławami sceny reggae/dancehall (m.in. z Sizzlą, Capletonem, Turbulencem, Luciano i Juniorem Kellym).

17 listopada 2007 roku Anthony B wystąpił we wrocławskiej Hali Ludowej podczas IV edycji festiwalu One Love Sound Fest na swoim pierwszym koncercie w Polsce (godny zauważenia jest fakt, iż przyleciał on z Jamajki specjalnie na tę okazję – był to jego jedyny w tamtym roku występ w Europie)[1]. Po raz drugi odwiedził Polskę podczas swojej europejskiej trasy koncertowej w roku 2011, występując w gdyńskim klubie Ucho (5 lipca), warszawskim klubie Kingston (6 lipca) oraz wrocławskim klubie Alibi (7 lipca)[2]. 11 sierpnia 2012 roku wystąpił podczas 12. edycji Ostróda Reggae Festivalu. 19 sierpnia 2017 roku wystąpił na festiwalu Regałowisko[3] organizowanym w Bielawie od 1999 roku.

Dyskografia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Dyskografia Anthony’ego B.

Przypisy | edytuj kod

  1. One Love Sound Fest 2007 (pol.). pora.pl. [dostęp 2011-06-04].
  2. Anthony B – 3 koncerty: Warszawa, Wrocław, Gdynia (pol.). poznanreggae.pl. [dostęp 2011-11-08].
  3. ANTHONY B, Regałowisko [dostęp 2017-10-25]  (pol.).

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Anthony B" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy