Anthony Vaccarello


Anthony Vaccarello w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anthony Vaccarello (ur. 18 stycznia 1982 w Brukseli) – włosko-belgijski projektant mody, a obecnie dyrektor kreatywnym w Yves Saint Laurent[1]. Wcześniej zajmował stanowisko dyrektora kreatywnego w Versus Versace, a także projektował własną, imienną kolekcję.

Wczesne życie i edukacja | edytuj kod

Vaccarello urodził się 18 stycznia 1982 w Brukseli. Był jedynym dzieckiem włoskich rodziców. Jego ojciec pracował jako kelner, zaś jego matka była pracownikiem biurowym[2].

Vaccarello ukończył roczną szkołę prawniczą, po czym zapisał się do La Cambre w 2000 roku, by studiować rzeźbę[3]. Kursy mody, ukończył w 2006 roku z wyróżnieniem. Jego wyróżniona kolekcja została zaprezentowana na festiwalu mody w Hyères na południu Francji, za który zdobył pierwsze miejsce z kolekcją inspirowaną La Cicciolina – muzą artysty, gwiazdą porno i aktywistką polityczną.

Kariera zawodowa | edytuj kod

Przez dwa lata Vaccarello pracował pod kierunkiem Karla Lagerfelda w Fendi, specjalizując się w projektowaniu futer. Następnie w styczniu 2009 wrócił do Paryża, tworząc swój debiut kolekcjonerski w paryskim paryskim butiku „Maria Luisa”. Po przedstawieniu go Lou Doillon na przyjęciu zaczął wzorować się na lookbooku garażową sesją Vaccarello . Wysokie hemliny i suknie stały się trzonem jego kolejnych kolekcji, zyskując sławę dzięki współpracy z Jennifer Lopez, Miley Cyrus, Gwyneth Paltrow i Alessandrą Ambrosio.

Do września 2014 Vaccarello tworzył kolekcję dla Versus Versace. Utworzył jeszcze kilka kolekcji Versus do kwietnia 2016, kiedy to został mianowany dyrektorem kreatywnym Saint Laurent Paris[4].

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

W lipcu 2011 roku zdobył prestiżową nagrodę ANDAM Fashion Award.

Przypisy | edytuj kod

  1. Pod lupą: Saint Laurent i Anthony Vaccarello| phama.co, „phama.co”, 10 maja 2018 [dostęp 2018-07-02] .
  2. A Primer on Anthony Vaccarello, Saint Laurent’s New Designer, „Vogue” [dostęp 2018-07-02]  (ang.).
  3. VogueV. English VogueV., Anthony Vaccarello, „Vogue English” [dostęp 2018-07-02]  (ang.).
  4. How Will Anthony Vaccarello Change YSL? | Highsnobiety, „Highsnobiety”, 2 lipca 2018 [dostęp 2018-07-02]  (ang.).
Na podstawie artykułu: "Anthony Vaccarello" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy