Anticosti


Na mapach: 49°30′N 63°00′W/49,500000 -63,000000

Anticosti w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anticosti – wyspa na Atlantyku w ujściu rzeki Świętego Wawrzyńca, leżąca w prowincji Quebec w Kanadzie. Ma kształt zbliżony do silnie wydłużonej elipsy, o długości 217 km i maksymalnej szerokości 48 km. Mimo dużej powierzchni, wynoszącej 7892,52 km², wyspa ma obecnie tylko 266 stałych mieszkańców.

Odkryta w 1534 przez ekspedycję Cartiera. Od XVII do pierwszej połowy XX wieku należała do prywatnych właścicieli (pierwszym był Louis Joliet), którzy podejmowali próby zagospodarowania wyspy i zwiększenia jej zaludnienia. Na przełomie XIX i XX wieku na wyspie istniało wiele farm. Od 1926 do 1972 działał przemysł drzewny. Próby zasiedlenia ostatecznie jednak nie udały się. Wyspa została wykupiona przez rząd prowincji Quebec w 1974 roku.

Dziś jedyna osada na wyspie to Port-Menier. Stali mieszkańcy trudnią się rybołówstwem, polowaniem i traperstwem. Dzika wyspa jest atrakcją dla turystów zainteresowanych polowaniem.

Wyspa leży na bardzo ważnym szlaku wodnym, na początku Drogi Wodnej Świętego Wawrzyńca. W ciągu roku przepływa koło niej tysiące statków. Ocenia się że w historii wyspy około 400 statków rozbiło się na otaczających ją skałach.

Kontrola autorytatywna (wyspa):
Na podstawie artykułu: "Anticosti" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy