Antigua Guatemala


Na mapach: 14,5567°N 90,7337°W/14,556700 -90,733700

Antigua Guatemala w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ulica w Antigua Guatemala, w tle wulkan de Agua Katedra w Antigua Guatemala Fasada kościoła w stylu kolonialnym z widocznymi śladami zniszczeń spowodowanymi trzęsieniem ziemi Ten sam kościół z przodu Zrujnowany kościół w Antigua Guatemala Kościół w Antigua Guatemala

Antigua Guatemala (znane także jako Antigua lub La Antigua) – miasto w środkowej Gwatemali, położone kilkanaście kilometrów na zachód od stolicy kraju Gwatemali. Ośrodek administracyjny departamentu Sacatepéquez oraz siedziba gminy Antigua Guatemala. Ludność miasta w 2002 roku liczyła ponad 34,6 tys. mieszkańców, natomiast liczba mieszkańców gminy w 2012 roku 45 393[3].

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Antigua położona jest w dolinie potoku o tej samej nazwie, na wysokości 1530 m n.p.m., w górzystym regionie środkowej Gwatemali. Nad miastem górują trzy wulkany, w tym jeden aktywny. Na południe od miasta wznosi się Volcán de Agua ("wulkan wody", wysokość 3766 m n.p.m.), którego krater zajmowało niegdyś jezioro kraterowe. Na zachód od miasta znajdują się dwa szczyty: wygasły wulkan Acatenango, 3976 m n.p.m., oraz ciągle aktywny Volcán de Fuego ("wulkan ognia", 3763 m n.p.m.), który charakteryzuje się stałą, aczkolwiek niezbyt intensywną aktywnością wulkaniczną (wydobywają się głównie dymy, rzadko obserwować można wypływy lawy).

Historia | edytuj kod

Miasto zostało założone 10 marca 1543 jako stolica hiszpańskich posiadłości kolonialnych w Ameryce Środkowej. Konkwistadorzy nadali mu wówczas nazwę La Muy Noble y Muy Leal Ciudad de Santiago de los Caballeros de Guatemala, czyli "Najbardziej Zaszczytne i Najwierniejsze Miasto Świętego Jakuba od Rycerzy Gwatemali". Szczyt rozwoju miasta przypada na 2. połowę XVIII wieku – zamieszkiwało je wówczas ok. 60 tys. osób.

W 1773 roku miasto nawiedziły dwa silne trzęsienia ziemi, które doprowadziły do poważnych zniszczeń. Zburzonych zostało ok. 30 barokowych kościołów, w większości nigdy nie odbudowanych. Władze kolonialne postanowiły odbudować stolicę w nowym, bezpieczniejszym miejscu. Tak powstała obecna stolica kraju – miasto Gwatemala. W roku 1776 nakazano całkowite opuszczenie zniszczonej stolicy. Wiele osób pozostało jednak na miejscu, a miasto ostatecznie podniosło się ze zniszczeń, choć nigdy nie nawiązało już do czasów swojej świetności. By odróżnić je od nowej stolicy nadano mu nazwę Antigua Guatemala, czyli stara Gwatemala.

Zabytki | edytuj kod

W mieście, w którym zachował się charakterystyczny dla miast kolonialnych układ ulic, krzyżujących się pod kątem prostym, odnaleźć można wiele zachowanych budowli w stylu baroku kolonialnego z XVII i XVIII wieku. Świadectwem tragedii, jaka nawiedziła miasto pod koniec XVIII wieku są ruiny licznych kościołów. W 1979 miasto zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Miasto jest znane z bardzo uroczystych procesji w Okresie pasyjnym.

Obecnie miasto znane jest również jako ważne centrum nauczania języka hiszpańskiego, do którego przyjeżdża wielu obcokrajowców, głównie z Ameryki Północnej, ale także z Europy i z Azji. Obok turystyki szkoły są głównym źródłem dochodu mieszkańców.

Sport | edytuj kod

W mieście funkcjonuje klub piłkarski Antigua GFC. Rozgrywa mecze na lokalnym obiekcie Estadio Pensativo.

Miasta partnerskie | edytuj kod


Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Alcaldes electos en el departamento de Sacatepéquez (desde el 2016 al 2020) (hiszp.). Municipalidades de Guatemala. [dostęp 2017-11-29].
  2. Geo Postcodes - Gwatemala, Sacatepéquez (ang.). [dostęp 2013-07-21].
  3. Guatemala: Estimaciones de la Población total por municipio. Período 2008-2020. (hiszp.). Instituto Nacional de Estadística (INE). [dostęp 2013-07-27].
Obiekty z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO w Gwatemali

Gminy departamentu Sacatepéquez

Kontrola autorytatywna (miasto):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Antigua Guatemala" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy