Antonín Martin Lublinský


Antonín Martin Lublinský w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Antonín Martin Lublinský (w literaturze spotyka się spolszczoną wersję z przestawionymi imionami Marcin Antoni Lubliński[1]) (ur. w 1636 w Leśnicy, zm. 24 grudnia w 1690 w Ołomuńcu[2]) – śląski i morawski malarz i grafik tworzący w stylu baroku oraz ksiądz i zakonnik katolicki, augustianin[3]. Uważany jest za prekursora malarstwa barokowego na Morawach[4].

Aktywny głównie na Morawach. Studia podjął w 1656 r. na prowadzonym przez jezuitów uniwersytecie w Ołomuńcu[3], uzyskując tytuł magistra teologii, filozofii i prawa kanonicznego[4]. W późniejszych latach został dziekanem w klasztorze augustianów w tym mieście. Głównym osiągnięciem artystycznym Lublinský'ego było zaprojektowanie polichromii nowo powstającego sanktuarium w Svatým Kopečku (projekty te zrealizował m.in. Johann Steger)[3][5]. Do jego dzieł należą obrazy w ołtarzach świątyń w Jesencu i pw. św. Anny w Staréj Vodě. Namalował też zachowany do dziś obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem dla kościoła w rodzinnej Leśnicy. Był także autorem licznych grafik, część z nich przechowywana jest współcześnie w bibliotece w Ołomuńcu (byłej jezuickiej, Vědecká knihovna v Olomouci), ilustracji do książek i rysunków do miedziorytów[3]. Obraz Lublinský'ego "Mistyczne zaślubiny Katarzyny Aleksandryjskiej" znajduje się w zbiorach Muzeum umění Olomouc[4].

Twórczości i życiu Lublinský'ego poświęcona została monografia profesora M. Tognera pt. "Antonín Martin Lublinský (1636-1690)" wydana w 2004 r. (Univerzita Palackého, Olomouc).

Przypisy | edytuj kod

  1. Więcek A., 1957: Marcin Antoni Lubliński. Kwartalnik Opolski, 3: 148-167.
  2. Strona Historický ústav AV ČR
  3. a b c d Togner 2005
  4. a b c Strona muzeum w Ołomuńcu nt. malarza
  5. Mádl M., 2014: Založení jeho na svatých horách Mariánská ikonografie jedné z maleb v poutním kostele na Svatém Kopečku u Olomouce. [1]

Bibliografia | edytuj kod

  • Togner M., 2005: Moravský malíř Antonín Martin Lublinský - rodák z Lešnice pod Horou Svaté Anny. W: Lubos-Kozieł J. i in. (red.): Góra Świętej Anny i inne miejsca pielgrzymkowe na Śląsku. Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego. 425-436.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Antonín Martin Lublinský" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy