Antoni Sym (leśnik)


Antoni Sym (leśnik) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Antoni Sym (ur. 1862, zm. 4 maja 1935) – polski leśnik, dyrektor Lasów Państwowych w Białowieży w latach 19281930[1].

Życiorys | edytuj kod

Pochodził z rodziny leśników. Jego ojciec Teofil był nadleśniczym w Łapajówce. Absolwent Wydziału Leśnictwa Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu. Przez wiele lat pracował w lasach państwowych Austro-Węgier (Gmunden, Innsbruck, Niepołomice, Mikuliczyn). Członek Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego i Austriackiego Towarzystwa Leśnego.

Po I wojnie światowej inspektor okręgowy Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. 31 maja 1928 roku został mianowany przez Ministra Rolnictwa na stanowisko dyrektora Dyrekcji Lasów Państwowych w Białowieży. Urząd ten piastował do 30 września 1930 roku. Ze stanowiska odszedł na własną prośbę. Minister Rolnictwa przeniósł go następnie w stan spoczynku.

Kierował Dyrekcją Lasów Państwowych w Białowieży tuż po zerwaniu przez rząd polski umowy z angielską firmą The Century European Timber Corporation. Rozpoczął program odbudowy gospodarki leśnej. Przeprowadził inwentaryzację zasobów zwierzyny, a także wprowadził nowy podział oddziałów leśnych.

Jako dyrektor Lasów Państwowych w Białowieży prowadził szerokie działania mające na celu ożywienie turystyki. Wspierał reintrodukcję żubra. Był jednak przeciwnikiem utworzenia Białowieskiego Parku Narodowego.

Przypisy | edytuj kod

  1. Antoni Sym (pol.). Encyklopedia Puszczy Białowieskiej. [dostęp 2017-10-18].
Na podstawie artykułu: "Antoni Sym (leśnik)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy