Antoni Zalewski


Antoni Zalewski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Antoni Zalewski (ur. 12 października 1925 w Laskach Szlacheckich, zm. 4 sierpnia 1996 w Gliwicach) – polski wojskowy, kapitan ludowego Wojska Polskiego.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W roku 1939 przyjęty do Szkoły Podoficerów Piechoty dla Małoletnich nr 2. W czasie II wojny światowej robotnik przymusowy, był członkiem organizacji partyzanckiej. W lipcu 1946 roku został powołany do Wojsk Ochrony Pogranicza (10 oddział Ochrony Pogranicza). W 1948 roku ukończył szkołę podoficerską oraz kurs instruktorski po którym został skierowany do Centrum Wyszkolenia WOP w Ostródzie. W tym czasie otrzymał przeniesienie do 211 strażnicy WOP Owsiszcze na stanowisko szefa strażnicy, gdzie został zastępcą komendanta strażnicy ds. specjalnych, a następnie pełnił obowiązki komendanta strażnicy. Po ukończeniu Centrum Wyszkolenia w lutym 1950 roku, został skierowany do 21 Brygady WOP w Gliwicach na stanowisko dowódcy plutonu kompanii szkolnej. Następnie dowodził kompanią batalionu odwodowego, a od grudnia 1954 roku kompanią batalionu szkolnego oraz został wykładowcą szkoły podoficerskiej. Ukończył kurs zastępców dowódców ośrodków wyszkolenia poborowych. W 1955 roku został dowódcą kompanii szkolnej w Oficerskiej Szkole WOP w Kętrzynie . W sierpniu 1956 roku objął komendę 213 strażnicy WOP Zebrzydowice, a we wrześniu 22 strażnicy WOP Jarnołtówek i dowodził nią, aż do jej rozformowania w maju 1958 roku. Następnie został skierowany na kurs dokształcający dowódców strażnic oraz szefów sztabu batalionów w Centrum Doskonalenia Oficerów. W okresie od maja 1958 do grudnia 1969 roku był dowódcą strażnicy WOP Pokrzywna[a]. Stanowisko to pełnił do zwolnienia z zawodowej służby wojskowej. W trakcie służby wojskowej był radnym Gromadzkiej Rady Narodowej w Moszczance gdzie pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Mienia Gromadzkiego.

Po zwolnieniu z wojska przez wiele lat pracował w Wydziale Spraw Wewnętrznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach, był Komendantem ORMO UM w Gliwicach, a następnie komendantem straży przemysłowej w Instytucie Metali Nieżelaznych. Był zasłużonym działaczem LOK, prowadził kurs przygotowawczy dla kandydatów do Szkoły Podoficerskiej Górnośląskiej Brygady WOP oraz Straży Pożarnej z ramienia Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego oraz WKU w Gliwicach. Po przejściu na emeryturę udzielał się w kole nr.6 ZWZŻiORWP przez jedną kadencję pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej.

Zmarł 4 sierpnia 1996 roku w Gliwicach i został pochowany na Centralnym Cmentarzu w Gliwicach[1].

Ordery i Odznaczenia | edytuj kod

i wiele innych.

Uwagi | edytuj kod

  1. W 1960 roku sugerowany był na stanowisko pomocnika szefa sztabu ds. operacyjno-szkoleniowych

Przypisy | edytuj kod

  1. Centralny Cmentarz Komunalny w Gliwicach – grób Antoniego Zalewskiego. gliwice.artlookgallery.com. [dostęp 2018-03-21].

Bibliografia | edytuj kod

  • Stefan Gacek: Górnośląska Brygada WOP. Rys historyczny 1945–1991. Gliwice: Wydawnictwo Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego, 2005, s. 70.
  • Akta personalne kpt. Antoni Zalewski sygnatura akt IPN 6715/91/55. Instytut Pamięci Narodowej.
  • Akta osobowe Antoni Zalewski członka PZPR 14290. Polska Zjednoczona Partia Robotnicza.
Na podstawie artykułu: "Antoni Zalewski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy