Antonina Ordina


Antonina Ordina w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Antonina Giennadijewna Ordina (ros. Антонина Геннадьевна Ордина, ur. 24 stycznia 1962 r. w Narjan-Marze) – rosyjska biegaczka narciarska, od 1994 roku reprezentująca Szwecję, trzykrotna medalistka mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Jej pierwszą międzynarodowa imprezą były mistrzostwa świata w Oberstdorfie w 1987 roku, gdzie wspólnie z Niną Gawriluk, Larisą Pticyną i Anfisą Riezcową wywalczyła złoty medal w sztafecie 4x5 km. Na tych samych mistrzostwach zajęła także 9 miejsce w biegu na 20 km techniką dowolną. Na swój kolejny start na mistrzostwach musiała czekać osiem lat, aż do mistrzostw świata w Thunder Bay. W międzyczasie, w 1994 roku uzyskała szwedzkie obywatelstwo i od tego czasu reprezentowała Szwecję. Na kanadyjskich mistrzostwach zdobyła brązowy medal na dystansie 30 km techniką dowolną, w którym wyprzedziły ją jedynie zwyciężczyni Jelena Välbe z Rosji oraz druga na mecie Manuela Di Centa z Włoch. Ponadto wraz z Anną Frithioff, Marie-Helene Westin i Anette Fanqvist wywalczyła brązowy medal także w sztafecie. Dwa lata później, podczas mistrzostwach świata w Trondheim zajęła między innymi siódme miejsce w biegu na 5 km techniką klasyczną oraz ósme w biegu pościgowym 5+10 km. Wystąpiła także na mistrzostwach świata w Ramsau w 1999 roku w swoim najlepszym starcie, w biegu pościgowym 5+10 km zajmując siódme miejsce. Na kolejnych mistrzostwach świata już nie startowała.

W 1994 roku wzięła udział w igrzyskach olimpijskich w Lillehammer. Były to jej pierwsze igrzyska, reprezentowała już wtedy Szwecję. Plasowała się tam w okolicach dziesiątego miejsca, jej najlepszym wynikiem było siódme miejsce w biegu na 15 km techniką dowolną, a w swoim najsłabszym starcie tych igrzysk, w biegu na 30 km stylem klasycznym była jedenasta. Razem z koleżankami z reprezentacji zajęła także szóste miejsce w sztafecie. Cztery lata później, podczas igrzysk olimpijskich w Nagano ponownie zajęła 11 miejsce na dystansie 30 km techniką klasyczną, ale tym razem był to jej najlepszy indywidualny wynik. W sztafecie Szwedki z Ordnią w składzie zajęły ósmą pozycję.

Najlepsze wyniki w Pucharze Świata odnosiła w sezonie 1998/1999, kiedy to zajęła 10 miejsce w klasyfikacji generalnej. Ośmiokrotnie stawała na podium zawodów Pucharu Świata, nigdy nie zwyciężyła. W sezonach 2000/2001 i 2001/2002 była najlepsza w klasyfikacji generalnej FIS Marathon Cup. W 2002 roku zakończyła karierę.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium | edytuj kod

FIS Marathon Cup | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Skład drużyny: Anna Frithioff, Marie-Helene Westin, Anna-Lena Fritzon, Antonina Ordina
  2. Skład drużyny: Antonina Ordina, Anette Fanqvist, Magdalena Forsberg, Karin Säterkvist
  3. Skład drużyny: Anna Frithioff, Marie-Helene Westin, Antonina Ordina, Anette Fanqvist
  4. Skład drużyny: Annika Evaldsson, Anna Frithioff, Antonina Ordina, Karin Säterkvist
  5. Skład drużyny: Anna Frithioff, Katrin Öhman, Antonina Ordina, Anette Fanqvist
Na podstawie artykułu: "Antonina Ordina" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy