Antos


Antos w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Antos – polskie nazwisko. Na początku lat 90. XX wieku ogółem w Polsce mieszkały 2293 osoby o tym nazwisku[1].

Nazwisko Antos (Antosz) wywodzi się od imienia Antoni, notowanego w Polsce od XIII wieku; pochodzącego od łacińskiego Antonius (Antoninowie) – znanego rodu rzymskiego i dynastii w cesarstwie rzymskim panującej w latach 96–192. Jest notowane w Polsce od XIII wieku[2].

Było zapisywane w formie Jantos, Jantosz, Antoz, Antos i Antosz. Do tej pory starsi wymawiane jest gwarowo Jantos, Jantosz albo Antos. Te różne formy można spotkać również w metrykach parafialnych na początku XIX wieku, np. w księdze chrztów wsi Lipnica nazwisko to w 1802 roku nazwisko jest zapisane w formach JantosJantoszAntoz, a w 1810 roku już jako Antosz.

Walenty Antosz, który na stale związał się z Lipnicą zapewne pochodził z pobliskiego Dzikowca, gdyż rodziny o tym nazwisku występowały tam już w drugiej połowie XVII w. co jest poświadczone w księdze chrztów parafii Kolbuszowa, gdzie mamy w 1669 r. odnotowaną Zuzannę Jantoske z Dzikowca. Kolejne pokolenia tego rodu były związane z tą wsią zapewne nieprzerwanie, gdyż w 1787 r. w Metryce Józefińskiej jest wymieniony Antosz Kacper (...) Piotr Antosz. Walenty, który osiadł w Lipnicy był wiec synem albo Kacpra albo Piotra Antoszów.

Wojciech Mroczka „Skąd nasz ród. Zarys dziejów 51 lipnickich rodów”

Przypisy | edytuj kod

  1. Serwis heraldyczny Ośrodka Dokumentacji Wychodźstwa Polskiego.
  2. K. Rymut, Nazwiska Polaków, t. I A-K, Kraków 1999, s. 8.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Antos" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy