Apostolski Ruch Bożego Miłosierdzia


Apostolski Ruch Bożego Miłosierdzia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Apostolski Ruch Bożego Miłosierdzia - ruch odnowy w Kościele katolickim, głoszący orędzie Miłosierdzia Bożego, modlący się o nawrócenie grzeszników, wypraszając miłosierdzie dla siebie i świata.

Obejmuje on zgromadzenia zakonne męskie i żeńskie, kontemplacyjne i czynne, stowarzyszenia, bractwa, apostolaty oraz ludzi świeckich.

Zadaniem jego jest szerzenie w Kościele i świecie czci Miłosierdzia Bożego, poprzez świadectwo życia w duchu zawierzenia Bogu (pełnienie Jego woli) i czynnej miłości bliźniego, poprzez dzieła miłosierdzia, czyny i modlitwę, zwłaszcza praktykę nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego w formach podanych przez św. Siostrę Faustynę Kowalską.

Ruch zrodził się z jej charyzmatu i doświadczenia mistycznego.

Jezus wprost zażądał, aby było „zgromadzenie takie”, które będzie głosiło miłosierdzie Boga światu i wypraszało je dla świata (Dz. 436). Siostra Faustyna sądziła początkowo, że ma to być klasztor kontemplacyjny, ale wkrótce Jezus dał jej poznać, że będzie to wielkie dzieło w Kościele, łączące ludzi o różnych powołaniach, którzy zafascynowani miłosierną miłością Boga do człowieka, z nową mocą na różne sposoby będą głosić tę biblijną prawdę całemu światu.

Niektóre fragmenty Dzienniczka św. Siostry Faustyny Kowalskiej mówiące o Apostolskim Ruchu Bożego Miłosierdzia:

[Żądam], aby było zgromadzenie to jak najprędzej założone – i ty w nim żyć będziesz z towarzyszkami swymi. Duch Mój będzie regułą życia waszego. Życie wasze ma być na Mnie wzorowane, od żłóbka aż do skonania na krzyżu. Wniknij w tajemnice Moje i poznasz przepaść miłosierdzia Mojego ku stworzeniom i niezgłębioną dobroć Moją – i tę dasz poznać światu. Będziesz przez modlitwę pośredniczyć między ziemią a niebem.

Dzienniczek św. Siostry Faustyny 438

Dał mi Pan poznać w trzech jakby odcieniach swą wolę, lecz to jedno jest. Pierwsze jest, gdzie dusze odosobnione od świata palić się będą w ofierze przed tronem Bożym i upraszać miłosierdzie dla świata całego... I wypraszać błogosławieństwo dla kapłanów, i modlitwą swoją przygotowywać będą świat na ostateczne przyjście Jezusa.

Drugie: jest modlitwa połączona z czynem miłosierdzia. Szczególnie bronić będą duszy dziecka przed złym. Modlitwa i czyn miłosierdzia zawiera w sobie wszystko, co te dusze czynić mają, a do grona ich mogą być przyjęte nawet najbiedniejsze, i w egoistycznym świecie będą się starały rozbudzić miłość, miłosierdzie Jezusa.

Trzecie: jest modlitwa i uczynność miłosierdzia nie obowiązująca żadnym ślubem, lecz za ich wykonanie będą mieli udział we wszystkich zasługach i przywilejach całości. Do tego odcienia mogą należeć wszyscy ludzie na świecie żyjący.

Dzienniczek św. Siostry Faustyny 1155-1157

Dziś ruch rozwija się na całym świecie, najprężniej w Argentynie, Brazylii, Irlandii, Meksyku, USA, Włoszech, Afryce oraz na Filipinach.

Bibliografia | edytuj kod

  • s. M. Faustyna Kowalska, Dzienniczek, Kraków-Stockbridge-Rzym 1981.
  • Listy św. Siostry Faustyny, Kraków 2005.
  • s. M. Elżbieta Siepak ZMBM, Nowe zgromadzenie Siostry Faustyny. Apostolski Ruch Bożego Miłosierdzia. Kraków 2002.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

  1. „Nowe zgromadzenie” w pismach Siostry Faustyny, historia Apostolskiego Ruchu Bożego Miłosierdzia
  2. Stowarzyszenie Apostołów Bożego Miłosierdzia „Faustinum”
Na podstawie artykułu: "Apostolski Ruch Bożego Miłosierdzia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy