Apostrof


Apostrof w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Apostrof (gr. ἀπόστροφος apóstrophos)[1][2]znak pisarski w kształcie przecinka, umieszczany we frakcji górnej:  ’ . W ortografii polskiej służy do oznaczenia, że litera (najczęściej samogłoska) występująca przed nim jest niewymawiana. Np. w przypadku nazwiska Morse [mɔːs] ostatnia litera e nie jest wymawiana; w celu jego odmiany należy użyć apostrofu: alfabet Morse’a. Służy też często jako oznaczenie zwarcia krtaniowego w transkrypcji różnych języków (np. arabskiego). Ponadto jest stosowany jako znak zamykający cudzysłów definicyjny lub zagnieżdżony.

W normatywnej ortografii języka polskiego apostrofu nie używa się przy odmianie skrótowców – przykładowo, pisownia DJ’a jest niezgodna z normą pisowni; w poprawnym zapisie używa się łącznika: DJ-a.

Nie należy mylić apostrofu z apostrofą.

Spis treści

Znaki apostrofu poprawne typograficznie | edytuj kod

Poprawny z punktu widzenia typografii apostrof to  ’  (Unikod: U+2019). We współczesnych krojach pisma jego kształt jest generalnie identyczny ze znakiem przecinka, natomiast w niektórych krojach historycznych może być lekko ściśnięty w pionie. Za pomocą klawiatury można wpisać poprawny typograficznie apostrof pod Windows przez kombinację klawiszy Alt+0146, pod systemem operacyjnym Mac OS X przy polskim układzie klawiatury Alt+. Niektóre aplikacje pozwalają na wpisanie cudzysłowu, wprowadzając cyfry dziesiętne Unikodu np. Alt+8217, inne – z użyciem kodu szesnastkowego przez wpisanie 2019, a następnie naciśnięcie jednocześnie Alt+X, gdy kursor wciąż stoi bezpośrednio za wpisaną liczbą.

Znak zastępczy  '  to prosta, pionowa kreseczka we frakcji górnej, kodowana jako U+0027. Znak ten jest bezpośrednio dostępny z klawiatury zgodnej z PC – klawisz wspólny z cudzysłowem prostym  " .

Znaki zastępcze apostrofu niepoprawne typograficznie | edytuj kod

Akcent silny, ostry, akut:  ´  (U+00B4) jest często używanym znakiem zastępczym, ponieważ w wielu krojach czcionek znaki te są bardzo zbliżone.

Również inne znaki z racji podobieństwa stwarzają niebezpieczeństwo pomyłki:

  • akcent słaby, ciężki, grawis:  `  (U+0060);
  • typograficzny pojedynczy cudzysłów otwierający stosowany np. w typografii brytyjskiej:  ‘  (U+2018);
  • innym podobnym znakiem używanym w matematyce jest prim:  ′  (U+2032).

Zestawienie znaków podobnych do apostrofu | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Władysław Kopaliński: apostrof; apostrofa. W: Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych [on-line]. [dostęp 2018-07-16].
  2. Henry George Liddell, Robert Scott: ἀπόστροφος (ang.). W: A Greek-English Lexicon [on-line]. [dostęp 2018-07-16].

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Na podstawie artykułu: "Apostrof" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy