Apphianos (męczennik)


Apphianos (męczennik) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Święty Apphianos, Apphianos z Cezarei, Appianus, Amfianus, Appian, zwany przez Greków bratem św. Edezjusza[1] (ur. ok. 287 w Licji, zm. w kwietniu 306 w Cezarei Palestyńskiej) – męczennik, święty Kościoła katolickiego.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w bogatej, znanej i niechrześcijańskiej rodzinie. Studiował w Berytus (obecnie Bejrut), skąd udał się do Cezarei; przyjaciel Euzebiusza z Cezarei i uczeń św. Pamfilusza[1].

Według Martyrologium rzymskiego w maju 305 roku Maximinus II Daia oświadczył, że każdy powinien uczestniczyć w złożeniu ofiary z okazji jego koronacji. Kiedy przyszedł czas na ofiary w mieście Appiana, ten udał się do świątyni, gdzie zatrzymał prefekta Urbana oferując mu kadzidło, tłumacząc, że to bezbożność składając ofiarę bogom, zamiast oddawać cześć prawdziwemu Bogu. Za odmowę złożenia ofiary rzymskim bogom, Apphianos został uwięziony i torturowany. Odrywano jego ciało żelastwem i palono je[2].

Gdy te męczarnie przetrwał, wrzucono go do morza.

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 2 kwietnia.

Serbski Kościół Prawosławny wspomina świętego Apphianusa razem ze św. Aedesiusem 2 kwietnia według kalendarza juliańskiego[3], jako wspomnienie obu braci (15 kwietnia według kalendarza gregoriańskiego).

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b St. Aphian - Catholic Encycklopedia (ang.)
  2. Saint Appian of Caesarea - Święty Appian z Cezarei według Martyrologium rzymskiego na Saints.SQPN.com (ang.)
  3. The Holy Martyrs Amphianus and Aedesius (kopia z Internet Archive)

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Apphianos (męczennik)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy