Aralsk


Na mapach: 46°47′38″N 61°40′05″E/46,793889 61,668056

Aralsk w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Porzucony statek, dziś w środku stepu

Aralsk[1] (kaz. Арал, Arał; ros. Аральск, Aralsk) – niewielkie miasto liczące ok. 39 tyś mieszkańców, jest położone w południowo-zachodnim Kazachstanie, w obwodzie kyzyłordyńskim.

W roku 1847 rosyjski fort mający za zadanie zabezpieczenie rosyjskiej flotylli operującej na Jeziorze Aralskim, ustanowiony był przy ujściu rzeki Syr-daria. Na mapie Butakowa z 1853 Fort Aralsk umieszczono w punkcie o przybliżonych współrzędnych geograficznych 46°5'N 61°25'E, na południe od półwyspu Unadym. Został on opuszczony przed końcem XIX wieku[2].

W 1905 została założona osada. Znajdowała się około 80 kilometrów na północ od lokalizacji dawnego fortu, przy linii kolejowej łączącej Taszkent z Orenburgiem. Istnieją relacje[3] wskazujące, że w pobliżu Aralska we wrześniu 1919 stoczona była jedna z bitew pomiędzy oddziałami białej Rosji a bolszewikami.

Aralsk prawa miejskie otrzymał w roku 1938. W roku 1959 liczył 19,9 tys. mieszkańców[4]. Do lat 60. XX wieku był tu port rybacki i przystań, leżące na północnym brzegu Jeziora Aralskiego[5]. Miasto zaopatrywało wówczas w ryby cały okoliczny region. Od tego jednak czasu, na skutek wysychania jeziora[6] do końca XX w., jego lustro wodne obniżyło się o kilkanaście metrów, toteż linia brzegowa znacznie oddaliła się od miasta (do około 100 kilometrów; mieszkańcy pamiętają, że jezioro było widoczne z miasta przed 25 laty). Przetwórnie ryb w Arale, wobec braku miejscowego surowca, zaopatrywano aż z Morza Bałtyckiego[7]. Cumujące w przystani statki i kutry od blisko pół wieku niszczeją w wyschniętych basenach portowych przy bezużytecznych od wielu lat nabrzeżach.

Mieszkańcy Aralska, pozbawieni pracy w rybołówstwie i pracach pokrewnych szukali pracy w innych regionach kraju, a znaczny procent z pozostałych w mieście jest bezrobotnych. Mieszkańcy narażeni są na skutki chemicznych zatruć wywoływanych przez pył z wyschniętego dna jeziora, zawierający znaczne ilości często wciąż jeszcze toksycznych resztek środków ochrony roślin, które zmyte zostały do jeziora przez dziesiątki lat ekstensywnych upraw bawełny. Nie jest do końca znany stopień dodatkowego zagrożenia, będącego skutkiem porzuconych i niszczejących na dawnych wyspach Jeziora Aralskiego (w tym na Wyspie Odrodzenia) składnic i laboratoriów broni biologicznej dawnego ZSRR.

Od czasu wybudowania w 2005 tamy Kökarał, oddzielającej wody Jeziora Północnoaralskiego od wciąż wysychającej południowej części, lustro wody po północnej stronie tamy podnosi się systematycznie, a linia brzegowa zbliża się do miasta (w 2006 zbliżyło się na odległość 25 kilometrów). Zjawiska te pozwalają mieszkańcom Aralska mieć nadzieję na odtworzenie w niedalekiej przyszłości życia w wodach północnej części jeziora i na korzystne zmiany w gospodarce miasta.

Przypisy | edytuj kod

  1. Polski egzonim KSNG GUGiK
  2. "S. Orgelbranda Wielka Encyklopedja Powszechna" tom I z 1898 pisze o forcie w Aralsku jako o już nieistniejącym
  3. René Létolle: Aral Sea: the forgotten battle of Aralsk (September 1919) (ang.). [dostęp 2019-06-20].
  4. "Wielka encyklopedia powszechna PWN" tom I z 1962
  5. według encyklopedii PWN w 1970 zamieszkane przez 38 tys. osób
  6. w wyniku rabunkowej gospodarki wodnej ZSRR na rzekach wpływających do Jeziora, których wody wykorzystywane są do nawadniania ekstensywnych upraw bawełny w Kazachstanie i Uzbekistanie
  7. Marta Rogalska: Na dnie (Jezioro Aralskie). Geozeta.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-11-16)].
Na podstawie artykułu: "Aralsk" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy