Arantxa Parra Santonja


Arantxa Parra Santonja w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Arantxa Parra Santonja (ur. 9 listopada 1982 w Walencji) – hiszpańska tenisistka.

Spis treści

Kariera tenisowa | edytuj kod

Arantxa jest zawodniczką profesjonalną od 2000 roku. W świecie zawodowych rozgrywek WTA jej nazwisko pojawiło się w 2002 roku. Wówczas po raz pierwszy zakwalifikowała się do turnieju profesjonalnego na Bol oraz do wielkoszlemowego US Open. Została sklasyfikowana w najlepszej setce rankingu tenisistek w 2003 roku po osiągnięciu półfinałów w turniejach w Tokio i Taszkencie. Do dziś są to jej najlepsze wyniki w grze pojedynczej. W Warszawie pokonała w trzech setach Magdalenę Maleewą. Oprócz wygranych turniejów ITF zaliczyła w tym sezonie także finał gry podwójnej w Palermo razem z Maríą Martínez.

Bardzo dobrze rozpoczęła rok 2004, osiągając ćwierćfinał w stolicy Australii. W dalszej części sezonu pokonała Lisę Raymond na kortach Rolanda Garrosa, dziewięciokrotnie odpadała w drugiej rundzie. Po raz pierwszy w karierze wzięła udział we wszystkich wielkoszlemowych turniejach sezonu, z których najlepiej wypadła na paryskiej mączce, osiągając trzecią rundę. W deblu osiągnęła drugi finał turniejowy w Bogocie z Anabel Mediną Garrigues, a także półfinał w Strasburgu z Caroline Dhenin.

Trzy ćwierćfinały gry pojedynczej osiągnęła w roku 2005, kolejno w Acapulco (pokonała Meghann Shaughnessy), Rabacie (przegrała z ewentualną mistrzynią, Nurią Llagosterą Vives) oraz Sztokholmie (porażka z Émilie Loit). W Birmingham osiągnęła jedno z najbardziej spektakularnych zwycięstw w karierze, pokonując Słowaczkę Danielę Hantuchovą. Zadebiutowała w Pucharze Federacji, broniąc barw Hiszpanii w półfinałach grupy światowej.

Bardzo słaby był sezon 2006 – zawodniczka odpadała wielokrotnie w pierwszych rundach turniejów singlowych, przechodząc pierwszą rundę jedynie w Melbourne. W grze podwójnej osiągnęła półfinał w Palermo.

Nie przeszła kwalifikacji do wielkoszlemowego Australian Open w roku 2007 i powróciła do występów w cyklu ITF. Dużo lepiej powiodło się jej na początku sezonu w grze podwójnej: doszła do ćwierćfinału w Bogocie, a tydzień później wygrała z Lourdes Domínguez Lino pierwszy zawodowy turniej w Acapulco. W maju była w finale debla w Estoril. Drugie zwycięstwo w grze podwójnej odniosła w czerwcu wygrywając w parze z Nurią Llagosterą Vives turniej w Barcelonie.

W 2008 roku obroniła tytuł deblowy zdobyty przed rokiem w Hiszpanii, jednak w parze z Lourdes Domínguez Lino.

Na początku 2012 roku wygrała turniej deblowy w australijskim Brisbane w parze z Nurią Llagosterą Vives. Razem z Lourdes Domínguez Lino osiągnęła też finał w Acapulco.

W marcu 2013 roku odniosła triumf w rywalizacji deblowej podczas zawodów w Acapulco, gdzie występowała razem z Lourdes Domínguez Lino. Para zwyciężyła w finale debel Catalina CastañoMariana Duque Mariño wynikiem 6:4, 7:6(1). Razem z Dominiką Cibulkovą osiągnęły finał turnieju w ’s-Hertogenbosch, przegrywając w meczu mistrzowskim Irinę-Camelię Begu i Anabel Medina Garrigues 6:4, 6:7(3), 9–11. W październiku wspólnie z Wierą Duszewiną zanotowały finał w Pekinie, ulegając w nim parze Cara BlackSania Mirza 2:6, 2:6.

W sezonie 2014 ponownie awansowała do finału zawodów w ’s-Hertogenbosch. Tym razem w parze z Mariną Erakovic pokonały Michaëllę Krajicek i Kristinę Mladenovic 0:6, 7:6(5), 10–8.

Historia występów wielkoszlemowych | edytuj kod

Legenda

     W, wygrany turniej

     F, przegrana w finale

     SF, przegrana w półfinale

     QF, przegrana w ćwierćfinale

     xR, przegrana w x rundzie

     Qx, przegrana w x rundzie eliminacji

     A, brak startu

Występy w grze pojedynczej | edytuj kod

Występy w grze podwójnej | edytuj kod

Występy w grze mieszanej | edytuj kod

Finały turniejów WTA | edytuj kod

Gra pojedyncza 2 (0–2) | edytuj kod

Gra podwójna 27 (11–16) | edytuj kod

Występy w Turnieju WTA Elite Trophy | edytuj kod

W grze podwójnej | edytuj kod

Turnieje rangi ITF | edytuj kod

Gra pojedyncza 17 (11–6) | edytuj kod

Gra podwójna 20 (9–11) | edytuj kod

Występy w igrzyskach olimpijskich | edytuj kod

Gra podwójna | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Arantxa Parra Santonja" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy