Archanioł Gabriel


Archanioł Gabriel w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Archanioł Gabriel (hebr. ‏גַּבְרִיאֵל‎, stgr. Γαβριήλ, arab. ‏جبريل‎ Dżibril, Dżabra`il, aram. ‏ܓܒܪܐܝܠ‎, jego imię oznacza „Bóg jest moją siłą”, „mąż Boży” albo „wojownik Boży”, cs. Архангел Гавриил) – w tradycji chrześcijańskiej, judaistycznej i muzułmańskiej jeden z najwyższych rangą aniołów. Jest aniołem zwiastowania, zmartwychwstania, miłosierdzia, kary, śmierci i objawienia. Obok Michała i Rafała (Rafaela) jest jednym z trzech znanych z imienia aniołów, występujących w Starym Testamencie. Gabriel sprawuje władzę nad rajem.

Spis treści

Gabriel w judaizmie | edytuj kod

W Starym Testamencie pojawia się 2 razy: w księdze proroka Daniela Gabriel tłumaczy prorokowi sens wizji o baranie i koźle (Dn 8,13-26), oraz dalej wyjaśnia prorokowi Danielowi przepowiednię Jeremiasza o 70 tygodniach - latach (Dn 9,21-22; Jr 25,11 n).

Gabriel w chrześcijaństwie | edytuj kod

Zwiastowanie, Fra Angelico

W Nowym Testamencie Gabriel pojawia się dwukrotnie w Ewangelii Łukasza: pierwszy raz, gdy zwiastował Zachariaszowi w świątyni żydowskiej narodzenie św. Jana Chrzciciela (Łk 1,19), oraz kiedy Najświętszej Maryi Pannie zwiastował narodzenie Jezusa (Łk 1,26). W tekście Biblii ani razu, czy w Starym czy w Nowym Testamencie nie występuje jako archanioł Gabriel, a tylko jako anioł Gabriel (BT), lecz zgodnie z tradycją chrześcijańską zaliczony został do grona trzech archaniołów o szczególnym znaczeniu[1].

Gabriel (Dżibril) w islamie | edytuj kod

Mahomet pisze Koran pod dyktando Gabriela (Histoire du Monde) de Rashid al-Din, Tabriz, Persja, 1307.

W islamie był on wysłannikiem Boga (Allaha) i przewodnikiem proroka Mahometa podczas Miradżu, miał także podyktować prorokowi Koran. W tradycji islamskiej wyobrażany był jako duch przybierający wygląd człowieka o czterech skrzydłach, na których miał wypisaną Basmalę. Każde z nich składało się ze 100 mniejszych skrzydeł. Gdy Bóg nakazał Dżibrilowi zniszczyć miasta lub niewiernych ludzi, rozpościerał on tylko dwa zielone skrzydła. Postać Dżibrila swoją wielkością wypełniała przestrzeń między wschodem i zachodem. W Koranie nazywany często Czarnym Aniołem.

Patron | edytuj kod

Święty Gabriel w herbie gminy Gać koło Przeworska

Archanioł Gabriel jest na Zachodzie patronem filatelistów, pracowników łączności, pocztowców, dyplomatów, teledetekcji, radia i telewizji.

Dzień obchodów | edytuj kod

Kościół łaciński wspomina Gabriela wraz z archaniołami Michałem i Rafałem 29 września nadając temu dniu rangę święta.

Kościoły starokatolickie, mariawickie i tradycjonaliści katoliccy obchodzą wspomnienie św. Gabriela Archanioła 24 marca.

Kościół prawosławny wspomina archanioła trzykrotnie:

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. podwójne datowanie

Przypisy | edytuj kod

  1. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 2: D-G. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, kol. 414. ISBN 83-7097-374-4.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Archanioł):
Na podstawie artykułu: "Archanioł Gabriel" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy