Archanioł Gabriel


Anioł Gabriel w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Archanioł Gabriel) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anioł Gabriel (hebr. ‏גַּבְרִיאֵל‎, stgr. Γαβριήλ, arab. ‏جبريل‎ Dżibril, Dżabra’il, aram. ‏ܓܒܪܐܝܠ‎, jego imię oznacza „Bóg jest moją siłą”, „mąż Boży” albo „wojownik Boży”, cs. Архангел Гавриил) – w tradycji chrześcijańskiej, judaistycznej i muzułmańskiej jeden z najwyższych rangą aniołów. Jest aniołem zwiastowania, zmartwychwstania, miłosierdzia, kary, śmierci i objawienia. Obok Michała i Rafała (Rafaela) jest jednym z trzech znanych z imienia aniołów, występujących w Starym Testamencie. Gabriel sprawuje władzę nad rajem.

Spis treści

Gabriel w judaizmie | edytuj kod

W Starym Testamencie pojawia się 2 razy: w księdze proroka Daniela Gabriel tłumaczy prorokowi sens wizji o baranie i koźle (Dn 8,13-26), oraz dalej wyjaśnia prorokowi Danielowi przepowiednię Jeremiasza o 70 tygodniach – latach (Dn 9,21-22; Jr 25,11 n).

Gabriel w chrześcijaństwie | edytuj kod

Zwiastowanie, Fra Angelico

W Nowym Testamencie Gabriel pojawia się dwukrotnie w Ewangelii Łukasza: pierwszy raz, gdy zwiastował Zachariaszowi w świątyni żydowskiej narodzenie św. Jana Chrzciciela (Łk 1,19), oraz kiedy Najświętszej Maryi Pannie zwiastował narodzenie Jezusa (Łk 1,26). Na kartach Pisma Świętego, ani razu nie występuje jako archanioł Gabriel, lecz jako anioł Gabriel, jednak zgodnie z tradycją chrześcijańską zaliczony został do grona trzech archaniołów o szczególnym znaczeniu[3].

Gabriel (Dżibril) w islamie | edytuj kod

Mahomet pisze Koran pod dyktando Gabriela (Histoire du Monde) de Rashid al-Din, Tabriz, Persja, 1307.

W islamie był on wysłannikiem Boga (Allaha) i przewodnikiem proroka Mahometa podczas Miradżu, miał także podyktować prorokowi Koran. W tradycji islamskiej wyobrażany był jako duch przybierający wygląd człowieka o czterech skrzydłach, na których miał wypisaną Basmalę. Każde z nich składało się ze 100 mniejszych skrzydeł. Gdy Bóg nakazał Dżibrilowi zniszczyć miasta lub niewiernych ludzi, rozpościerał on tylko dwa zielone skrzydła. Postać Dżibrila swoją wielkością wypełniała przestrzeń między wschodem i zachodem. W Koranie nazywany często Czarnym Aniołem.

Patron | edytuj kod

Święty Gabriel w herbie gminy Gać koło Przeworska

Archanioł Gabriel jest na Zachodzie patronem filatelistów, pracowników łączności, pocztowców, dyplomatów, teledetekcji, radia i telewizji.

Dzień obchodów | edytuj kod

Kościół łaciński wspomina Gabriela wraz z archaniołami Michałem i Rafałem 29 września nadając temu dniu rangę święta.

Kościoły starokatolickie, mariawickie i tradycjonaliści katoliccy obchodzą wspomnienie św. Gabriela Archanioła 24 marca.

Kościół prawosławny wspomina archanioła trzykrotnie:

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Podwójne datowanie.

Przypisy | edytuj kod

  1. Pod skrzydłami aniołów: Święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała, blogspot.com [dostęp 2021-02-17] .
  2. Pod skrzydłami aniołów: Święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała, blogspot.com [dostęp 2021-02-17] .
  3. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 2: D-G. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, kol. 414. ISBN 83-7097-374-4.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Archanioł):
Na podstawie artykułu: "Archanioł Gabriel" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy