Archanioł Rafał


Archanioł Rafał w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Archanioł Rafał z młodym Tobiaszem, (XVII w.) Archanioł Rafał z Adamem i Ewą, William Blake, 1808

Rafał (hebr. ‏רפאל‎, arab. ‏Israfil, اسرافيل‎, cs. Archangieł Rafaił) – jeden z archaniołów w tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej; jego imię oznacza „Bóg uzdrawia”. Należy do grona aniołów stworzonych przez Boga w pierwszym dniu tworzenia świata.

Archanioł Rafał występuje w deuterokanonicznej Księdze Tobiasza, gdzie pod ludzką postacią, przybierając pospolite imię Azariasz, ofiarowuje młodemu Tobiaszowi wędrującemu z Niniwy do Raga w Medii swoje towarzystwo i opiekę, chroniąc go przed demonami, a po powrocie uzdrawiając jego ojca. Przeprowadza go szczęśliwie wśród różnych przygód aż do Persji, gdzie mieszka krewny rodziny, który od starego Tobiasza (ojca) pożyczył niegdyś znaczną sumę pieniędzy. Archanioł nie tylko doprowadza Tobiasza do celu podróży, ale też nakłania krewnego by oddał dług, a Tobiaszowi własną córkę Sarę za żonę, którą archanioł uwalnia od złych mocy. Po szczęśliwym zakończeniu podróży Rafał wyjawił młodzieńcowi i jego ojcu, kim jest: Ja jestem Rafał, jeden z siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański (Tb 12,15).

Spis treści

Liturgia | edytuj kod

W Kościele prawosławnym archanioł Rafał wspominany jest 8 listopada (Sobór Arcystratega Michała i Niebieskich Sił Bezcielesnych).

Kościół rzymskokatolicki wspomina Rafała wraz z archaniołami Michałem i Gabrielem 29 września, nadając temu dniu rangę święta.

Kościoły starokatolickie, mariawickie i tradycjonaliści katoliccy obchodzą wspomnienie św. Rafała Archanioła 24 października.

Patronat | edytuj kod

Kościół rzymskokatolicki czci go jako patrona aptekarzy, chorych, lekarzy, emigrantów, pielgrzymów, podróżujących, uciekinierów, wędrowców, żeglarzy, policjantów i terapeutów.

Ikonografia | edytuj kod

W sztuce wschodniej archanioł przedstawiany jest jako typowy anioł. Jest młodzieńcem bez zarostu, w tunice i chlamidzie lub przeważnie białej szacie. W dłoniach zazwyczaj trzyma berło i glob. W ikonografii rzadko występuje sam. Zwykle wraz z archaniołami Gabrielem i Michałem w okresie wczesnochrześcijańskim i wczesnośredniowiecznym występuje jako postać asystująca przy tronie Chrystusa lub towarzysząca Mu oraz jako obrońca i stróż przeciwko demonom i innym nieszczęściom. Przeważnie archaniołowie przedstawiani są w takich scenach jak Narodzenie Chrystusa oraz Sąd Ostateczny.

W sztuce zachodniej atrybutami Rafała są krzyż, laska pielgrzyma, niekiedy ryba i naczynie. Wierni widzą w nim prawzór Anioła Stróża i adresują do niego modlitwy o zdrowie duszy.

Bibliografia | edytuj kod

  • Księga Tobiasza [w:] Pismo Święte
  • Pseudo-Dionizy Aeropagita, Corpus Dionysiacum

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Archanioł Rafał" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy