Archidiecezja Waszyngton


Na mapach: 38°54′22,7″N 77°02′24,7″W/38,906306 -77,040194

Archidiecezja waszyngtońska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Archidiecezja Waszyngton) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Archidiecezja waszyngtońska (łac. Archidioecesis Vashingtonensis, ang. Archdiocese of Washington) – rzymskokatolicka archidiecezja ze stolicą w Waszyngton, w Stanach Zjednoczonych. Obejmuje Waszyngton oraz hrabstwa Calvert, Charles, Montgomery, Prince George’s i Saint Mary’s w stanie Maryland. Wchodzi w skład metropolii Waszyngton. Oprócz niej w skład metropolii wchodzi diecezja Saint Thomas, która pokrywa się z terytorium Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych.

Na terenie archidiecezji znajduje się Bazylika Niepokalanego Poczęcia – największy kościół w Stanach Zjednoczonych (ósmy na świecie) oraz Katolicki Uniwersytet Ameryki.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Tereny dzisiejszej archidiecezji waszyngtońskiej są kolebką katolicyzmu w Stanach Zjednoczonych. Po powstaniu Stanów Zjednoczonych, w 1784, Stolica Apostolska mianowała biskupa stojącego na czele Prefektury Apostolskiej Stanów Zjednoczonych Ameryki, która po pięciu latach przekształciła się w diecezję Baltimore. Pierwszym biskupem został John Carroll. W roku 1939, papież Pius XII stworzyły wspólną archidiecezja Baltimore-Waszyngton.

Ten sam papież w dniu 15 listopada 1947 ustanowił samodzielną archidiecezję waszyngtońską. 12 października 1965 została ona wyniesiona do godności metropolii.

W dniu 28 maja 1974 z części jej terytorium wydzielono diecezję Arlington.

Arcybiskupi i biskupi waszyngtońscy | edytuj kod

Ordynariusze | edytuj kod

Biskupi pomocniczy | edytuj kod

Parafie | edytuj kod

Parafie archidiecezji opisane na Wikipedii:

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Archidiecezja Waszyngton" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy