Archipelag Los Roques


Na mapach: 11°52′N 66°45′W/11,866667 -66,750000

Archipelag Los Roques w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Archipelag Los Roquesatol należący do Dependencji Federalnych Wenezueli, położony ok.145 kilometrów na północ od portu La Guaira w pobliżu Caracas. Składa się z około 60 wysp, wysepek i skał.

Wybrzeże El Gran Roque

Będąc niemal nienaruszonym przez działalność człowieka, przyciąga wielu turystów, zwłaszcza z Europy i jest celem wypraw prywatnych jachtów. Tylko 5% turystów przybywa tu drogą morską, pozostałe 95% korzysta z lotniska Los Roques (kod IATA: LRV, kod ICAO: SVRS, RWY 07/25 o wymiarach: 1000 × 26 m, nawierzchnia: nowy (2007) asfaltobeton, nawigacja: brak oświetlenia lub ILS-u), które obsługuje loty rejsowe i czarterowe z Caracas i paru innych miast Wenezueli, od mniejszych samolotów czy samolotów STOL po nawet ATR 72. Najważniejszą i jedyną zamieszkaną wyspą jest El Gran Roque (Wielka Skała). Większe wyspy to Francisqui, Nordisqui, Madrisqui i Crasqui.

Archipelag został ustanowiony parkiem narodowym w 1972, ze względu na mnogość gatunków ptaków oraz organizmów morskich.

Archipelag liczy około 1500 stałych mieszkańców, jednakże w ciągu roku odwiedza go przeciętnie 70 tys. turystów, w większości są to jednodniowe wycieczki z Caracas.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (grupa wysp):
Na podstawie artykułu: "Archipelag Los Roques" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy