Architektura nazistowska


Architektura nazistowska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 11 mar 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kancelaria Rzeszy projektu Alberta Speera, ukończona w 1939 roku Zeppelinhaupttribüne na Reichsparteitagsgelände w Norymberdze

Architektura nazistowska – architektura promowana w III Rzeszy od 1933 roku do jej upadku w 1945 roku. Charakteryzuje się trzema formami: okrojonego neoklasycyzmu (typowe projekty Alberta Speera); ujednoliconego stylu, który czerpał inspirację z tradycyjnej architektury wiejskiej, zwłaszcza wysokogórskiej oraz utylitaryzmu w kolejnych dużych projektach infrastrukturalnych i przemysłowych lub kompleksach wojskowych. Nazistowska ideologia zezwalała na pluralizm w podejściu do architektury, jednak Adolf Hitler uważał, że forma powinna podążać za funkcjonalnością i optował przeciw „głupiej imitacji przeszłości”.

Ukoronowaniem tego ruchu był plan Germanii, proponowanej przebudowy niemieckiej stolicy Berlina po zwycięstwie nazistów podczas II wojny światowej. Speer, który nadzorował projekt, przygotował większość planów dla nowego miasta. Tylko niewielka część „stolicy świata” została zrealizowana w latach 1937–1943. Podstawową funkcją planu było stworzenie dużego miasta w stylu klasycystycznym, opartego na osi wschód-zachód z kolumną zwycięstwa w centrum. Główne budynki, jak gmach parlamentu Rzeszy czy wielka hala (nie zbudowana) domykać miały szerokie aleje. Duża liczba zabytkowych budynków na terenie planowanej zabudowy została wyburzona. W związku z klęską III Rzeszy większość prac nie została rozpoczęta.

Obiekty w Polsce | edytuj kod

Urząd Wojewódzki we Wrocławiu

Przykłady:

Plany germanizacji miast nie zostały zrealizowane, np. Plan Pabsta dla Warszawy. W Krakowie powstało osiedle przy ulicy Królewskiej[3]. Wybudowano część "Bloków" w Ciechanowie[4]. Niemcy wytyczyli ulicę Garncarską w Kole i wybudowali przy niej kilkadziesiąt budynków mieszkalnych. W 2017 odbyła się w Poznaniu konferencja na temat architektury III Rzeszy w Polsce[5].

Przedstawiciele architektury | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Wyborcza.pl, olsztyn.wyborcza.pl [dostęp 2018-07-07] .
  2. Stadion Olimpijski we Wrocławiu – StadiumDB.com, stadiumdb.com [dostęp 2018-07-07]  (ang.).
  3. Osiedle niemieckie przy ul. Królewskiej - SzlakModernizmu.PL, szlakmodernizmu.pl [dostęp 2018-07-07] .
  4. Ciechanowskie „Bloki” – wyjątkowy przykład osiedla z czasów wojny - Urbnews.pl, urbnews.pl [dostęp 2018-07-07]  (pol.).
  5. [1]
Na podstawie artykułu: "Architektura nazistowska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy