Archiwum


Archiwum w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 21 sty 2019. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Archiwum Państwowe w Paryżu (2005) Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie (2013)

Archiwum (łac. archīvum od gr. ἀρχεῖον 'gmach urzędowy' od ἀρχή 'na czele', por. archont) – instytucja zajmująca się gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem zbiorów archiwalnych (akt metrykalnych, dokumentów urzędowych, akt sądowych, akt szkolnych, dokumentów kartograficznych itp.) w budynku posiadającym odpowiednie standardy techniczne do bezpiecznego przechowywania archiwaliów.

Archiwizacja – proces tworzenia, zabezpieczania i klasyfikowania zbioru.

  • Digitalizacja – przetwarzanie (kopiowanie) materiałów archiwalnych na format cyfrowy w celu udostępnienia ich na stronach internetowych (skany on-line)[2].
  • archiwumplik otrzymywany w procesie archiwizacji (często związana z kompresją) danych. Archiwa przygotowywane są przez programy archiwizujące i kompresujące. Po wykonaniu procesu archiwizacji dane źródłowe zajmują mniej miejsca i umieszczone są w jednym pliku, mającym zwykle rozszerzenia .tar lub .zip, .rar, .arj, .lha, .jar, .cab a czasem .exe.

Przypisy | edytuj kod

  1. Narodowe Archiwum Cyfrowe – Oddział filmów i nagrań dźwiękowych
  2. Digitalizacja archiwaliów
Kontrola autorytatywna (GLAM):
Na podstawie artykułu: "Archiwum" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy