Ardeny


Ardeny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ardeny (Las Ardeński, fr. Ardennes, luks. Ardennen) – silnie zalesione pasmo górskie w południowo-wschodniej Belgii (rozciągają się również na Luksemburg i Francję). Ich średnia wysokość to około 400-500 metrów, a najwyższym szczytem jest Signal de Botrange 694 m n.p.m. (najwyższy szczyt Belgii). Od północy i zachodu góry opływa Moza. Ardeny są najrzadziej zaludnioną częścią Belgii. Powierzchnia Ardenów wynosi 11 200 km². Należą do hercyńskiej strefy fałdowań Europy. Zbudowane z utworów paleozoicznych, wśród których przeważają piaskowcowo-ilasto-węglanowe osady dewonu. Obszar Ardenów był silnie deformowany w czasie ruchów kaledońskich i hercyńskich.

Największe miasta Ardenów to Verviers w Belgii oraz Charleville-Mézières we Francji – oba powyżej 50 tys. mieszkańców. Niewiele miast przekracza 10 tys. mieszkańców, wśród nich znajdują się Eupen i Bastogne[1]

Historia | edytuj kod

W sierpniu 1914 roku, podczas pierwszej wojny światowej, doszło w Ardenach do bitwy między wojskami niemieckimi i francuskimi, z której zwycięsko wyszli Niemcy.

W trakcie drugiej wojny światowej Ardeny dwukrotnie odegrały istotną rolę. W 1940 roku niemieckie dywizje pancerne zaskoczyły aliantów, przechodząc przez góry na tyły ich wojsk i omijając linię Maginota oraz belgijskie fortyfikacje nad Mozą. Podobny manewr Niemcy chcieli wykonać zimą 1944/45 (zobacz: ofensywa w Ardenach). Mimo zaangażowania najlepszych wojsk (m.in. 6 Armia Pancerna SS) Niemcy nie mieli wystarczających sił, aby powtórzyć ten manewr i po początkowych sukcesach ponieśli klęskę.

Przypisy | edytuj kod

  1. Magda Osip-Pokrywka, Mirek Osip-Pokrywka, Ludmiła Sojka, Belgia i Luksemburg. Praktyczny przewodnik, Wyd. Pascal, (2012).
Kontrola autorytatywna (Średniogórze Środkowoeuropejskie):
Na podstawie artykułu: "Ardeny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy