Areszt Śledczy Szamotuły


Na mapach: 52°36′55″N 16°34′13″E/52,615150 16,570290

Areszt Śledczy Szamotuły w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Areszt Śledczy Szamotułyareszt w Szamotułach, podlegający pod Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Poznaniu. Zlikwidowany z dniem 30 listopada 2018 r. i włączony w struktury Zakładu Karnego we Wronkach, jako oddział zewnętrzny tej jednostki.

Przeznaczony dla mężczyzn tymczasowo aresztowanych, skazanych i ukaranych, będących do dyspozycji:

Areszt Śledczy w Szamotułach powstał w dwudziestoleciu międzywojennym. Przy areszcie znajdował się sąd grodzki, który spalono po II wojnie światowej. Do końca lat 70. szamotulska jednostka mieściła się w jednym pawilonie. Po kapitalnym remoncie i dobudowaniu budynku administracji oraz budynku gospodarczego, w drugiej połowie 1983 roku, areszt został oddany do ponownego użytku. Od lat 80. do początku lat 90. przy areszcie istniał Oddział Zewnętrzny w Mrowinie, 15 km od Szamotuł. Kierowani byli tam recydywiści, którzy pracowali w rolnictwie i budownictwie.

Osadzeni w szamotulskim areszcie zatrudniani są do prac na rzecz Miasta i Gminy Szamotuły oraz powiatu szamotulskiego.

W jednostce znajduje się również oddział zakładu karnego typu półotwartego dla recydywistów penitencjarnych. W jednostce może znajdować się 202. osadzonych.

Szamotuły sąsiaduje z nowym budynkiem Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Szamotułach. Oba budynki mają podziemne połączenie.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Areszt Śledczy Szamotuły" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy