Arkona (rosyjski zespół muzyczny)


Arkona (rosyjski zespół muzyczny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Arkona (ros. Аркона) − założona w 2002 roku rosyjska grupa muzyczna wykonująca folk-pagan metal. Grupa wydała siedem płyt LP, jedną EP oraz dwa koncertowe DVD.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Wokalistka Masza "Scream" Archipowa na Black Troll Festival (Niemcy) w 2010 roku

Korzenie grupy sięgają początków 2002 roku, kiedy członkowie koła rodzimowierców z miasta Dołgoprudnyj: Masza "Scream" Archipowa i Aleksandr "Warlock" Koroliew postanowili zorganizować grupę muzyczną odpowiadający ich poglądom. Początkowo grupa nazywała się Hiperboreja (oryg. ros. Гиперборея). W jej skład weszli: Masza "Scream" Archipowa (wokal), Jewgienij Kniaziew (gitara), Jewgienij Borzow (bas), Ilja Bohatyriew (gitara), Aleksandr «Warlock» Koroliew (bębny), Olga Łoginowa (klawisze). Już w lutym tego samego roku grupa zmieniła nazwę na Arkona (oryg. ros. Аркона). Tematyka utworów początkowo była zorientowana na folk-pagan metal, z tekstami nawiązującymi do rodzimowierstwa i historii Rusi.

W związku z rosnącą popularnością grupy, zaistniała potrzeba nagrania dema. Miało to miejsce w końcu 2002 roku w studiu CDM-records. Demo zawierało trzy utwory: Kołada, Sonceworot, Ruś. Materiał ten można znaleźć na bonus-tracku albumu Żyzń wo sławu.

Od początku 2003 roku grupa rozpoczęła koncertowanie. Pierwszą większą okazją do zaznajomienia publiczności z twórczością grupy był festiwal Jazyczeskaja Ruś w klubie Estakada, gdzie 8 lutego 2003 roku grupa zaprezentowała się obok takich sław rosyjskiej sceny muzycznej, jak Butterfly Temple, Pagan Reign, Сварга (Swarga), Rossomahaar. Po serii koncertów zespół rozpoczął starania o nagranie debiutanckiego albumu, lecz zostały one przerwane zawieszeniem działalności grupy. Wokalistka grupy liczyła się z możliwością rozpoczęcia kariery solowej. Wkrótce jednak Masza powróciła do zespołu i wzięła udział w nagraniu albumu Wozrażdienie, który ukazał się w marcu 2004 roku. Album ten zyskał szerokie uznanie w świecie i jest jednym z najważniejszych nagranych w stylu słowiańskiego pagan metal. Głównym autorem tekstów była Masza, pomagał jej współpracujący z grupą muzyk i poeta Lesjar Niewid, były członek Butterfly Temple.

Grupa postanowiła wykorzystać sukces i już w grudniu tego samego roku ukazał się drugi album, Lepta. Nagrano go w tym samym składzie osobowym, co poprzedni. Sięgnięto po te same tematy, co w poprzednim przypadku, lecz utwory cechowała znacznie mroczniejsza atmosfera. W momencie wydania albumu skład zespołu zmienił się: tworzyły go już tylko cztery osoby: Masza "Scream" Archipowa, Siergiej "Lazar", Rusłan "Kniaź" i Wład "Artist".

Pomimo kłopotów finansowych grupy, trzeci album pojawił się w 2005 roku. Nagrywając go, grupa zadecydowała o odejściu od stosowania syntezatorów na rzecz oryginalnych instrumentów. Wskutek tego zaszła konieczność współpracy z muzykami folkowymi. Byli to przede wszystkim Władimir Czerepowskij oraz byli muzycy grup Swarga i Ałkonost. Przy okazji prezentacji albumu nagrano płytę typu live. Jesienią 2007 ukazała się czwarta płyta Arkony, От сердца к небу. 31 października 2008 grupa podczas koncertu w moskiewskim klubie "Точка" (Toczka) zarejestrowała materiał przewidziany do wydania tego samego roku w formie zapisu koncertu na płycie DVD. Tytuł wydawnictwa: "Ночь Велесова" (Nocz Welesowa)[2]. 28 października 2009 zespół wydał płytę "Goi Rode Goi".

Muzycy | edytuj kod

Gitarzysta zespołu Siergiej "Lazar" na Black Troll Festival (Niemcy) w 2010 roku
Obecny skład zespołu

oraz

 • Aleksandr Kozłowski (ros. Александр Козловский) − wiolonczela (sesyjnie, od 2009)
Byli członkowie zespołu
 • Wład "Artist" Sokołow (ros. Влад Соколов) − perkusja, instrumenty klawiszowe (2003-2014)
 • Aleksiej "Lesiar" Agafonow (ros. Алексей Агафонов) − wokal (2003-2004)
 • Aleksandr "Warlock" Koroliow (ros. Александр Королёв) − perkusja (2002-2003)
 • Olga Łoginowa (ros. Ольга Логинова) − instrumenty klawiszowe (2002-2003)
 • Ilja Bogatyriow (ros. Илья Богатырёв) − gitara (2002-2003)
 • Jewgienij Kniaziew (ros. Евгений Князев) − gitara (2002-2003)
 • Jewgienij Borzow (ros. Евгений Борзов) − gitara basowa (2002-2003)

Dyskografia | edytuj kod

Basista zespołu Rusłan "Kniaź" na Black Troll Festival (Niemcy) w 2010 roku

Wideografia | edytuj kod

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b Encyclopaedia Metallum Аркона (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2011-12-08].
 2. Encyclopaedia Metallum Аркона − Ночь Велесова (Night of Veles) (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2011-12-08].
 3. Новым барабанщиком АРКОНЫ стал Андрей Ищенко (ros.). www.headbanger.ru. [dostęp 2014-03-14].
 4. Metal Storm Awards 2007 (ang.). www.metalstorm.net. [dostęp 2011-11-11].
 5. Metal Storm Awards 2009 (ang.). www.metalstorm.net. [dostęp 2011-11-11].
Kontrola autorytatywna (zespół muzyczny):
Na podstawie artykułu: "Arkona (rosyjski zespół muzyczny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy