Arles


Na mapach: 43°40′37″N 4°37′43″E/43,676944 4,628611

Arles w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Arles (prowan. Arle) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Delta Rodanu, nad rzeką Rodan. W średniowieczu stolica królestwa.

Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 52 058 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 69 osób/km² (wśród 963 gmin regionu Prowansja-Alpy-W. Lazurowe Arles plasuje się na 9. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 1.). W mieście znajduje się stacja kolejowa Gare d'Arles.

Zabytki pochodzące z czasów rzymskich (m.in. amfiteatr z 20 000 miejsc) i romańskie (katedra) zostały w 1981 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W amfiteatrze w Arles kręcono także kluczowe sceny filmu akcji "Ronin", z udziałem Roberta De Niro oraz Jeana Reno. Kilka kilometrów od miasta znajduje się opactwo św. Piotra w Montmajour.

W tym mieście tworzył malarz Vincent van Gogh. Według tradycji pierwszym biskupem miasta był św. Trofim z Arles. Na przełomie V/VI w. biskupem był tu święty Cezary z Arles, Ojciec Kościoła, którego dzieła teologiczne wydawane są w wielu językach po dziś dzień. Z miasta tego pochodziła rekordzistka długości życia ludzkiego, Jeanne Calment (1875–1997).

W okolicy miasta duże uprawy drzew i krzewów owocowych, m.in. winorośli.

Znane osoby urodzone w Arles | edytuj kod

Miasta partnerskie | edytuj kod


Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gmina we Francji):
Na podstawie artykułu: "Arles" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy