Armada Española


Armada Española w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Armada Española (Marynarka Wojenna Hiszpanii) – morski rodzaj Hiszpańskich Sił Zbrojnych, jedna z najstarszych ciągle aktywnych formacji morskich na świecie. Jej początki sięgają końca XV i początku XVI wieku, gdy hiszpańskie królestwa Kastylii i Aragonii zjednoczyły się za panowania "Monarchów Katolickich". Hiszpańska marynarka odegrała istotną rolę w historii Hiszpanii, w czasach hiszpańskiego imperium kolonialnego. Wśród istotnych osiągnięć marynarki są odkrycia Ameryki, pierwsze opłynięcie kuli ziemskiej przez Juan Sebastián Elcano i odkrycie drogi morskiej między Azją i Ameryką przez Andrés de Urdaneta. Hiszpańska Armada była najsilniejsza w XVI wieku, kres jej panowania na rzecz Royal Navy trwał stopniowo od porażki Wielkiej Armady do połowy XVII wieku. Do XIX wieku pozostawała jednak trzecią siłą morską (za francuską Marine nationale).

Dzisiejsza Armada pozostaje w gronie pięciu największych marynarek w Europie, jest zdolna do operowania na otwartym oceanie przez ograniczony czas (ang. green-water navy). Obecnie liczy ok. 20 000 żołnierzy i 54 zasadnicze jednostki, w tym 11 fregat (w tym 5 mogą być zakwalifikowane jako niszczyciele rakietowe) , 3 okręty podwodne, 3 desantowce, 6 trałowców, 23 patrolowce i jednostki pomocnicze o łącznej wyporności łącznej ok. 220 tysięcy ton. Jej główne porty znajdują się w Rota, Ferrol, San Fernando, Cartagena i Las Palmas de Gran Canaria. Patronką hiszpańskiej Armady jest Matka Boska z Góry Karmel, opiekunka ludzi morza. Oficjalnym hymnem marynarki jest Salve Marinera, pieśń do Matki Boskiej jako Gwiazdy Morza (Stella Maris). Armada Española obchodzi swoje święto 16 lipca.

W latach 1901-1921 Hiszpania dysponowała lotniskowcem Dédalo (oficjalnie jako okręt-baza wodnosamolotów). Od 1967 roku dysponowała lekkim lotniskowcem Dédalo (R-01), a od 1988 zastąpił go zbudowany w Hiszpanii Príncipe de Asturias (R11), oba typy wykorzystywały samoloty Hawker Siddeley Harrier, od 1987 zastąpione przez McDonnell Douglas AV-8B Harrier II. W 2010 dołączył do niego okręt uniwersalny Juan Carlos I, największy dotychczas hiszpański okręt, pełniący rolę lotniskowca i okrętu desantowego. Z powodu oszczędności Príncipe de Asturias po 25 latach, 6 lutego 2013 został wycofany ze służby. W planie modernizacyjnym na najbliższe lata flota otrzyma dziewięć patrolowców typu Meteoro (pięć już weszło do służby) oraz cztery nowe okręty podwodne typu S-80, dla zastąpienia obecnych typu Agosta.

Spis treści

Wyposażenie | edytuj kod

Obecne okręty Armada Española | edytuj kod

Armada Española Arma Aérea (lotnictwo) | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Armada Española" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy