Armata


Armata w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Benfold, niszczyciel typu Arleigh Burke, strzela z armaty MK45 kalibru 127 mm Armaty forteczne wymierzone w morze w twierdzy Christiansholm w Kristiansand Działanie armaty ładowanej odprzodowo Armata 105 mm wz. 29 wyprodukowana w Starachowicach w 1938 XIX-wieczne armaty na zamku w Kwidzynie

Armatadziało o bliskim płaskiemu torze lotu pocisku, służące do ostrzeliwania celów będących na linii pola widzenia.

  • Dawniej:
    • termin na określenie artylerii; jej dowódca nosił tytuł „starszego nad armatą”[1]
    • broń miotającą pociski za pomocą prochu[1].

Wynaleziona przed 1280 rokiem w Chinach w postaci metalowej rury (lufy), wyrzucającej pociski w stronę wroga za pomocą prochu strzelniczego. W Europie znana od 1326 jako bombarda[2]. Pierwszą pewną informacją o wykorzystaniu armat w polu jest wzmianka o ich użyciu przez Anglików 26 sierpnia 1346 r. w Bitwie pod Crécy.

Z armat wyodrębniły się:

Najpotężniejszymi pod względem kalibru działami były: okrętowe (np. japońskie pancerniki „Yamato” i „Musashi” miały działa kalibru 460 mm), kolejowe (np. niemiecka Dora miała kaliber 800 mm) i obrony wybrzeża (były to najczęściej działa kolejowe lub okrętowe zamontowane na wybrzeżu). Historycznie największy kaliber posiada nie działo „Car-puszka” z 1586 r., przechowywane do dziś na Kremlu moskiewskim (890 mm), lecz amerykańskie działo doświadczalne Little David (zwane w niektórych źródłach moździerzem) o kalibrze 914 mm.

Obecnie działa kalibru ponad 240 mm są wielką rzadkością. W praktyce najczęściej stosuje się działa o kalibrze do 155 mm (na lądzie) oraz do 130 mm (na okrętach).

Typowa armata współczesna składa się z następujących elementów:

Niektóre armaty posiadają również przedmuchiwacz lufy (najczęściej eżektorowy, rzadziej na sprężone powietrze).

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Gradowski i Żygulski 1994 ↓, s. 106.
  2. bombarda, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2018-07-21] .

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (działo):
Na podstawie artykułu: "Armata" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy