Armia Narodowo-Wyzwoleńcza


Armia Narodowo-Wyzwoleńcza w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Armia Narodowo-Wyzwoleńcza[1] (język albański: Ushtria Nacional Çlirimtare) – główna siła albańskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Została założona w 1943 roku. W sierpniu 1945 została zastąpiona przez Ludową Armię Albanii.

Historia | edytuj kod

O powołaniu Armii Narodowo-Wyzwoleńczej zadecydowano w marcu 1943 roku na zjeździe Komunistycznej Partii Albanii[1]. Formacja stanowiła zbrojne skrzydło Ruchu Wyzwolenia Narodowego[2]. Dowódcą formacji (jako komisarz polityczny) był Enver Hoxha[3]. Pierwsze brygady Armii Narodowo-Wyzwoleńczej powstały w lipcu 1943 roku. Oddziały partyzanckie formacji skupiły w swoich szeregach zarówno komunistów i osoby nie związane z tym środowiskiem. Pierwszym przeciwnikiem Armii Narodowo-Wyzwoleńczej były oddziały włoskie i konkurencyjnej Balli Kombëtar[1][4]. Od września 1943 roku po kapitulacji Włochów, kontrolę nad Albanią przejęła III Rzesza. Armia Narodowo-Wyzwoleńcza kontynuowała kampanię wojskową. Od tego momentu na stronę partyzantów przeszła część pozostałych w Albanii żołnierzy włoskich. Około 1500 Włochów zasiliło szeregi batalionu „Antonio Gramsci[5]. Do listopada 1944 roku partyzanci doprowadzili do całkowitego wycofania się Niemców z kraju (samodzielne zwycięstwo, bez wsparcia wojsk alianckich)[2]. Od tego momentu do lutego 1945 roku, Armia Narodowo-Wyzwoleńcza uczestniczyła w walkach z Niemcami na obszarze sąsiedniej Jugosławii[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c ArkadiuszA. Karbowiak ArkadiuszA., Albania w czasie II wojny światowej i początkowych latach komunistycznej dyktatury, „Rocznik Bezpieczeństwa”, część I  (pol.).
  2. a b Enver Hoxha (ang.). encyclopedia.com.
  3. Enver Hoxha (ang.). britannica.com.
  4. Balli Kombëtar (pol.). portalwiedzy.onet.pl.
  5. a b Profile: Albanian Partisans (ang.). historycommons.org.
Na podstawie artykułu: "Armia Narodowo-Wyzwoleńcza" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy